Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Драстичен пад на температурите, облаци и дожд- УХМР со прогноза за наредните неколку дена

Времето денеска ќе биде претежно облачно, во пладневните часови со врнежи од дожд, на места пообилни, кои ќе се задржат до крајот на денот. Ќе дува слаб до умерен, вдолж Повардарието засилен ветер од северозападен правец.

Како што информираат од УХМР, минималната температура ќе биде во интервал од осум до 16, а максималната ќе достигне од 17 до 26 степени. УВ индексот ќе изнесува 5.

Во Скопје времето ќе биде облачно, попладне со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 12, а максималната ќе достигне 20 степени,

Во наредните денови ќе преовладува променливо облачно и свежо време со локални врнежи од дожд.

Во првите два дена од работната седмица ќе преовладува променливо облачно и свежо време со локални врнежи од дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен северозападен ветер, а температурите ќе бидат под просекот за овој период од годината. Од среда следува стабилизација на времето со зголемување на температурите.

Можеби ќе ве интересира...

Многу е поголема веројатноста да добиете згрутчување од коронавирус отколку од вакцина

Vesti +

Рубљата потона: Тргувањето на Московската берза е прекинато

В+

Тренчевска – Улман Марти: Швајцарската поддршка се реализира преку социјална политика за вработување на ранливите групи

В+

Силен скок на цената на нафтата, откако Русија ја нападна Украина

В+

Заев за Канал 5: Јавниот долг го намаливме за четири процентни поени, ја гарантираме стабилноста на цената на струјата

В+

Четирите најмоќни хороскопски знаци во зодијакот

Vesti +