ДРАМА ВО БОГДАНЦИ: Со моторна пила им влегол на сопружниците на спиење, тоа што настанало потоа е вистински пекол!
Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

ДРАМА ВО БОГДАНЦИ: Со моторна пила им влегол на сопружниците на спиење, тоа што настанало потоа е вистински пекол!

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од село Прждево, општина Демир Капија, кое е осомничено за кривично дело – Изнуда согласно член 258 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 19 (обид) од Кривичниот законик.

На 10 јуни, во раните утрински часови, осомничениот влегол во семејна куќа во Богданци, носејќи со себе опасно орудие – сор со сечиво од 50 см, кој се употребува за рачно сечење гранки. Во дневната соба спиеле сопственикот на куќата и неговата сопруга. Штом се разбудиле осомничениот им се заканил со оружјето, барајќи од оштетениот 75.000 денари за кои сметал дека му ги должи како надомест за одгледување на козите во сопственост на оштетениот. Со сериозна закана со употреба на опасно орудие, осомничениот имал намера да прибави за себе противправна имотна корист, а се обидел да го присили оштетениот да му ги даде парите.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице. Судијата го прифати предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.​​

Можеби ќе ве интересира...

Влада: Штрајкувачите да не се донесуваат во заблуда, наставата и преговорите да продолжат

Vesti +

Стефан Васев: Мицкоски нуди кандидати за градоначалници лица од режимот за кои постојат судски пресуди

Vesti +

Каевски: Бараме одговорност за незаконските постапки на градоначалникот на Гази Баба, Бобан Стефковски

Vesti +

Драстична промена на времето, студ, дожд а некаде и снег и температури под нулата – Метеоцентар со детална прогноза

Vesti +

Пронајдена дрога во Гостивар, приведени две лица

Vesti +

Ковачевски: Успеавме да обезбедиме гас за греење во Скопје, додека понудата на опозицијата беше несериозна

Vesti +