Доктор препорачува – доколку сакате здраво срце, исфрлете ги овие намирници од исхраната
Vestiplus.mk
+Здравје

Доктор препорачува – доколку сакате здраво срце, исфрлете ги овие намирници од исхраната

Кардиологот Фриман открива кои намирници влијаат лошо по нашето здравје, тој исто така нагласува колку храната е важна за здравјето на целиот организам, па така и за срцето.

Доколку сакате да го намалите ризикот од кардиоваскуларни болести оваа храна не треба да ја консумирате или пак треба да ја сведете на минимум.

Сланина, колбаси и останато преработено месо

Хајес е вегетаријанка. Пред 25 години престанала да јаде животински белковини, а и претходно избегнувала преработено месо кое е богато со калории, заситени маснотии, соли и други дополнителни состојки.

СЗО утврди дека почестото консумирање преработено месо може да предизвика многу болести, истакнал Фриман.

Чипс од компир и останати преработени работи

Не консумирајте често чипс зошто тој е преполн со јаглехидрати, советуваат докторите. Фриман вели дека се согласува со многу од нутриционистите дека јаглехидратите кои се наоѓаат во чипсот, лебот и крекерите создаваат проблеми.

Десерти

Уживањето во дополнителните шеќери во ограничени количини не е штетно, вели Фриман. Што се однесува до слатките како сладолед, бонбони, тој советува дека треба да се јаде по едно од нив неделно.

Премногу протеини

Неретко се случува луѓето кои консумираат двојно повеќе протеини отколку што е потребно за еден ден, со тоа ги оптоваруваат бубрезите и може да се предизвикаат разни проблеми.

Брза храна

Иако некои од рестораните брзата храна ја нудат и како здрав оброк, докторите се согласни дека таа не е идеален избор.

Енергетски пијалаци

Фриман вели дека треба да се избегнуваат пијалаци кои содржат дополнителни шеќери, плус состојки кои потенцијално можат да предизвикаат проблеми како висок крвен притисок или аритмија.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Сообраќајот на патниот правец Охрид – Ресен преку Галичица е затворен за сообраќај, АМСМ со важни информации за состојбата на патиштата низ Македонија

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува... Прочитај повеќе...

Блинкен: Америка е против иницијативите за итен прекин на огнот во Украина

Соединетите Држави се залагаат за решение на конфликтот во Украина што нема да дозволи Русија да ги обнови своите сили и да ги прегрупира своите војници, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен за време на дискусијата за украинското прашање на маргините на Самитот за демократија. – Сите знаеме дека мирот... Прочитај повеќе...

„Индипендент“: Нуклеарните закани на Путин докажуваат дека војната не оди во посакуваната насока

Тешко е да се разбере дека поставувањето на десет тактички боеви глави со краток дострел во Белорусија претставува одлучувачки чекор во украинската војна, пишува британскиот весник. Британскиот весник „Индипендент“ наведува дека нуклеарните закани на рускиот претседател Владимир Путин и неговата најава дека има намера да пренесе тактичко нуклеарно оружје во... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Александар Наумоски: Најдоброто за Ѓорче Петров се над 200 нови проекти содржани во нашата програма и Клинички центар

В+

Заев: Нашите градоначалници се најдобри, затоа што минаа низ селекција на граѓаните

В+

МТСП: Објавен јавен повик за финансирање на социјални услуги во општините

В+

Грковска: Владата презема значајни чекори за отворање на институциите, транспарентноста е важен предуслов за развој и добро владеење

Vesti +

Фондација Заев: Поддржавме кичевски младинци кои од чекорење создаваат електрична енергија

Vesti +

СДСМ: Ковачевски со нов пакет мерки за намалување на цената на храната

Vesti +