Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Добра вест за граѓаните: Пензионирање со возраст од 64 години со 15 години стаж

Прес-конференција, Жаклина Лазаревска, пратеничка на СДСМ – интегрален текст

СДСМ реализира уште едно ветување дадено пред граѓаните и продолжува со вистинска грижа за сите.

Пратениците во Собранието ги изгласаа измените на Законот за работни односи.

Со ова се овозможува пензионирање со возраст од 64 години и со 15 години стаж, а останува можноста жените да одат во пензија со навршени 62 години возраст.

Продолжување на работниот однос до возраст од 67 години е можно, но само за дефицитарните кадри во здравството, високото образование и научно истражувачката дејност и тоа под строго дефинирани критериуми и постапки.

Со овој закон, кој ќе се применува од 30 јуни идната година се отвора можност за вработување на младите, но и се намалува бројноста во администрацијата.

СДСМ како одговорна партија, продолжува да работи во интерес за сите граѓани, продолжуваме со создавање и реализација на мерки и политики кои го унапредуваат квалитетот на живот на сите граѓани.

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски на трибината “Силно и одлучно кон иднината”: Мојата визија е економски силна и стaбилна држава, полноправна членка на ЕУ со заштитен македонски јазик и идентитет

Vesti +

Ковачевски до фудбалерите: Нема за што да жалите

Vesti +

Имате датум за венчавка? -Еве што кажува нумерологијата за тоа како би можел да биде вашиот брак

Vesti +

Скопје и натаму главно жариште на ковид 19: Еве каква е состојбата по градови

В+

Падна моторџија во Виница, со тешки повреди итно пренесен во болница

Vesti +

Заменикот народен правобранител Андоновски во Киев оствари средба со својата украинска колешка Сивитска

Vesti +