Vestiplus.mk
+ Centar БИЗНИС Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Одлична вест: Јунската пензија ќе се исплаќа предвреме – еве од кога

На денешната седница беше усвоена и Информацијата за исплата на пензии за месец јуни 2022 година, со задолжување на Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.6.2022 година.

Со овие препораки деловните банки ќе обезбедат пензионерите да може да располагаат со јунските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 28.6.2021 година.

Готовинската исплата на пензии за клиентите кои не користат картички, банките ја организираат во четири групи според следниот распоред составен според висината на:
За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 28.06.2022 година (вторник);

За пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 29.06.2022 година (среда);

За пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 30.06.2022 година (четврток), и

За пензии со висина над 18.001 денари, исплата да се изврши на 01.07.2022 година (петок).

Можеби ќе ве интересира...

Сите ја правиме истата грешка: Доктор објасни во кои ситуации НИКОГАШ не треба да пиете вода

Vesti +

Погледнете го трикот што ја чисти рерната подобро од сода бикарбона и оцет

Vesti +

Mинистерот за внатрешни работи со QR код за комуникација со граѓаните

В+

Шилегов од Гази Баба: После 17 октомври Мицкоски и „независната“ кандидатка ќе треба да се вратат кај политичкиот татко во Будимпешта

В+

Активиран дневниот билет на ЈСП – ќе чини 120 денари

В+

Кандидат за градоначалник приведен во полицијата откако дал поткуп од три илјади денари за глас

В+