Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Доаѓаат два продолжени викенди и неколку празници – Еве уште кои денови се неработни до крајот на годинава

Следниот неработен ден за сите граѓани е 8-ми септември (вторник), денот на Независноста на Македонија.

До крајот на годината ни остануваат уште неколку празника, од кои два се споени викенди.

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се:

За сите граѓани на РМ: 11 октомври (недела), Ден на народното востание, односно 12 октомври (понеделник) е
неработен ден. • 23 октомври (петок), Ден на Македонската Револуционерна Борба, • 8 декември (вторник), “Св. Климент Охридски”,

За граѓаните од православна вероисповед, 01 ноември (недела), Празникот на сите светци, • 25 декември (петок), првиот ден на Божик.

За граѓаните од од албанската етничка заедница, 22 ноември (недела), Ден на Албанската азбука,

За граѓаните припадници на еврејската заедница во РМ, 28 септември (понеделник), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур,

За граѓаните припадници на бошњачката заедница во РМ, 28 септември (понеделник), Меѓународен ден на Бошњаците. За граѓаните припадници на турската заедница во РМ, 21 декември (понеделник), Ден на настава на турски јазик.

 

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ова дебелее како лудо: Пијалак по кој често посегнуваме, но не треба

Напитокот за кој повеќето луѓе мислат дека е здрав всушност содржи 36 грама шеќер по чаша, што е приближно исто како три големи крофни. Тој е природен и богат со витамин Ц, па што може да тргне наопаку со сокот од портокал? Всушност, овој сок кој често го пиеме е... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ: Груевски на црната листа на САД а Мицкоски молчи, затоа што се исти

Vesti +

246 санкции за прекршоци што ги прават пешаците

В+

СДСМ: Членството во НАТО е историски успех за граѓаните и државата, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да нанесува штета врз државните и националните интереси

Vesti +

Истрага за пронајдена марихуана во Велес

В+

Заврши владината седница – донесени серија важни одлуки поврзани со топлотниот бран, ковид…

В+

47 полициски службеници се повредени во протестот на подрачјето на СВР Скопје

Vesti +