Vestiplus.mk
+ КОРОНАВИРУС СВЕТ ТОП ВЕСТИ

Директорот на Модерна – „За една година – крај“

Извршниот директор на Moderna Inc., Стефан Бансел, верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, имајќи предвид дека зголеменото производство на вакцини обезбедува глобални акции, изјави Ноа Цирхер Цајтунг за швајцарскиот весник.

“Ако го погледнете проширувањето на производствениот капацитет во индустријата во текот на последните шест месеци, треба да има доволно дози до средината на следната година, така што секој на овој свет ќе може да се вакцинира. Засилувачите, исто така, треба да бидат можни до степен потребен,” “, изјави тој за новинарите во интервјуто …

Вакцинацијата наскоро ќе биде можна дури и за новороденчиња, рече тој.

„Од денес за една година“

“Оние кои не се вакцинираат ќе бидат имунизирани природно бидејќи варијантата делта е многу заразна. Во овој случај, ќе завршиме со ситуација слична на ситуацијата со грипот. Или може да се вакцинирате и да имате добра зима, или вие не може да се вакцинира и ризикува да се разболи, а можеби и да заврши. и во болница “.

На прашањето дали тоа значи враќање во нормала во втората половина од годината, тој рече: „Претпоставувам дека од денес за една година“.

Бансел рече дека очекува владите да одобрат зајакнувачка вакцина за луѓето кои се веќе вакцинирани, бидејќи на пациентите со висок ризик кои се вакцинирани минатата зима „неоспорно“ им треба освежување.

Нивната засилувачка вакцина има половина од оригиналната доза на вакцината, што значи дека повеќе од нив ќе бидат достапни.

“Обемот на вакцината е најголемиот ограничувачки фактор. Со половина од дозата, ќе имаме 3 милијарди дози на располагање ширум светот за следната година, наместо само 2 милијарди”, рече тој.

„Тестираме вакцини оптимизирани за варијантата делта“

Составот на засилувачката доза останува ист како и со оригиналната вакцина за оваа година, бидејќи Модерна немаше доволно време да ја промени.

“Во моментов тестираме вакцини оптимизирани за варијантата на делта во клинички испитувања. Тоа ќе ја формира основата на зајакнувачката вакцина за 2022 година. Ние исто така тестираме делта плус бета, следната мутација за која научниците веруваат дека е можна”.

Модерните можат да ги користат постојните производствени линии за нови варијанти, како и за оригиналната вакцина против ковид 19. Цената на вакцината ќе остане иста, рече тој.

Можеби ќе ве интересира...

Заев: Слобода е, го слушаме народот и се корегираме

Vesti +

Заев за Танјуг: Со „Отворен Балкан“ младите ќе ни останат дома

В+

Лозово, Македонски Брод, Вевчани, Дојран со над 70% излезност до 18 и 30 часот – Еве колкава е излезноста во сите општини

В+

Нови 15 починаа во последните 24 часа, впишани уште три смртни случаи од септември – Троцифрен број на заразени

В+

Заев за Алсат: Очекувам парламентарното мнозинство да порасне во следните месеци

В+

Израелски брод бил нападнат со непознато оружје

В+