Димковски од Валандово:  Со Владата на СДСМ се користат 81 процент од ИПАРД програмите
Vestiplus.mk
Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Димковски од Валандово:  Со Владата на СДСМ се користат 81 процент од ИПАРД програмите

 
Во минатата година Владата имаше приоритет, а тоа беше здравјето на граѓаните и здравствениот систем да биде во функција, но сепак и во време на пандемија се погрижи да има и здрава економија, рече на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Валандово, Трајан Димковски, заменик министер за земјоделство.
 
 
 -Владата донесе шест пакети мерки за да се врати економијата и животот во нормала. Секторот земјоделство само ако се погледне низ бројки, во буџетот учествува со близу 12 проценти, нои во време на криза даде сериозен придонес благодарение на мерките кои беа донесени, рече тој.
 
Според  Димковски една од најзначајните развојни мерки е вода за наводнување  обезбедена преку функционални системи, пуштени се две задруги за потребите на земјоделците и секако  модерното менаџирање и управување за производство и пласман на земјоделските производи.
 
-Последните прани беа изградени во 70-80-тите години. Денеска во градба е браната во Конско, Браната на кочани и тоа обезбедени средства од државниот буџет бидејќи  наводнувањето е важно за подобри приноси. Сето ова не води кон одржлива зелена економија бидејќи тоа го бара ЕУ, земјата, почвата и водата кои ги користиме  треба да биде во нормални рамки бидејќи и после нас некој треба да произведува храна, рече тој.
 
Тој потенцираше дека Обединетите нации направија фондови за глобални климатски промени и затоа фокусот и иднината во земјоделието се модерните системи за наводнување
 
-Земјоделието е доста напорна и мачна работа но ако сакаме конкурентен производ мора се овозможат посебни програми за развој, со поддршката од Владата на СДСМ развојот наместо за 10 години ќе биде за 3 години, рече тој.
 
Димковски посочи дека пред се оваа Влада на СДСМ мисли на младите, по 20.000 евра грантови беа обезбедени за младите земјоделци.
 
-Кога започнавме во овој сектор и ја презедовме власта од ВМРО-ДПМНЕ имаше коруптивен услов „Прв дојден прв услужен“ ова кај СДСМ не постои, сите кои исполнуваат услови сите довиаат грантови од различни програми. Затоа секторот земјоделство не дозволивме да  падне под нула и во време на пандемија, се одржавме на ниво за брз развој, рече Димковски.
 
Тој посочи дека со третиот пакет се овозможени законски можности за мали стртапи за производство на храна , мали семејни винарии за првпат да се регистрираат како производители со нови измени и правилници и да можат да аплицираат за грантови.
 
Оваа година 110 милиони евра се исплаќаат на земјоделците. Веќе трета година се дава зелена нафта, оваа година со 50 проценти од вредноста на цената, овозможивме жените носители на стопанство да добијат грантови, овозможивме користење на ИПАРД програмите до 81 процент затоа имаме развој. Нивата нива е широка и долга, само со големи површини земјоделецот ќе работи многу полесно, рече Димковски.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Спасовски: Управувањето со миграциите не значи управување со бројки, туку работа со луѓе

Обраќање на Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи: Во континуитет сме посветени и сериозно го сфаќаме прашањето на управување со миграците во нашата земја, поради неколку клучни причини од големо значење – управување со добросостојбата и безбедноста на нашите граѓани и националната инфраструктура. Исто така, обезбедување валидност на нашите договори... Прочитај повеќе...

Спасовски заедно со граѓаните во храмот Света Троица во село Петралица, Крива Паланка, а по повод празникот Педесетница или во народот познат како Духовден, 50 дена од Неговото Воскреснување

Денеска сум заедно со граѓаните во храмот Света Троица во село Петралица, Крива Паланка, а по повод празникот Педесетница или во народот познат како Духовден, 50 дена од Неговото Воскреснување. Духовден го означува спознавањето на човекот со третото лице на Света Троица – Светиот Дух, а со тоа завршува и... Прочитај повеќе...

Мистериозни експлозии во Вашингтон, завладеа паника ВИДЕО

Низа мистериозни експлозии се слушнаа во Вашингтон, кои ги потресоа вратите и прозорците, а според првите информации тоа е споредено со земјотрес. Десетици луѓе пријавиле дека слушнале силна „експлозија“ во областа Вашингтон, која ги потресе домовите и предизвика паника, иако ниту еден официјален претставник не ја наведе причината за силниот... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

79 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола

Vesti +

126 санкции за непрописно престигнување

Vesti +

СДСМ: Скопје е во хаос поради ВМРО-ДПМНЕ и шпицниот Мицкоски

Vesti +

97 санкции за брзо возење на автопат Куманово – Скопје – Велес

В+

Приведени двајца криумчари, пронајдени девет мигранти од Сирија и Авганистан

Vesti +

ДОМ на Конгрес на Европските Зелени

Vesti +