Димковски од Валандово:  Со СДСМ нема „Прв дојден прв услужен“ сите земјоделци имаат еднакви можности
Vestiplus.mk
Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Димковски од Валандово:  Со СДСМ нема „Прв дојден прв услужен“ сите земјоделци имаат еднакви можности

Кога започнавме во овој сектор и ја презедовме власта од ВМРО-ДПМНЕ имаше коруптивен услов „Прв дојден прв услужен“ ова кај СДСМ не постои, сите кои исполнуваат услови сите довиаат грантови од различни програми. Затоа секторот земјоделство не дозволивме да  падне под нула и во време на пандемија, се одржавме на ниво за брз развој, рече на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Валандово, Трајан Димковски, заменик министер за земјоделство.
 
 
Во минатата година Владата имаше приоритет, а тоа беше здравјето на граѓаните и здравствениот систем да биде во функција, но сепак и во време на пандемија се погрижи да има и здрава економија. Владата донесе шест пакети мерки за да се врати економијата и животот во нормала. Секторот земјоделство само ако се погледне низ бројки, во буџетот учествува со близу 12 проценти, нои во време на криза даде сериозен придонес благодарение на мерките кои беа донесени, рече тој.
 
Според  Димковски една од најзначајните развојни мерки е вода за наводнување  обезбедена преку функционални системи, пуштени се две задруги за потребите на земјоделците и секако  модерното менаџирање и управување за производство и пласман на земјоделските производи.
 
-Последните прани беа изградени во 70-80-тите години. Денеска во градба е браната во Конско, Браната на кочани и тоа обезбедени средства од државниот буџет бидејќи  наводнувањето е важно за подобри приноси. Сето ова не води кон одржлива зелена економија бидејќи тоа го бара ЕУ, земјата, почвата и водата кои ги користиме  треба да биде во нормални рамки бидејќи и после нас некој треба да произведува храна, рече тој.
 
Тој потенцираше дека Обединетите нации направија фондови за глобални климатски промени и затоа фокусот и иднината во земјоделието се модерните системи за наводнување
 
-Земјоделието е доста напорна и мачна работа но ако сакаме конкурентен производ мора се овозможат посебни програми за развој, со поддршката од Владата на СДСМ развојот наместо за 10 години ќе биде за 3 години, рече тој.
 
Димковски посочи дека пред се оваа Влада на СДСМ мисли на младите, по 20.000 евра грантови беа обезбедени за младите земјоделци.
 
-Кога започнавме во овој сектор и ја презедовме власта од ВМРО-ДПМНЕ имаше коруптивен услов „Прв дојден прв услужен“ ова кај СДСМ не постои, сите кои исполнуваат услови сите довиаат грантови од различни програми. Затоа секторот земјоделство не дозволивме да  падне под нула и во време на пандемија, се одржавме на ниво за брз развој, рече Димковски.
 
Тој посочи дека со третиот пакет се овозможени законски можности за мали стртапи за производство на храна , мали семејни винарии за првпат да се регистрираат како производители со нови измени и правилници и да можат да аплицираат за грантови.
 
Оваа година 110 милиони евра се исплаќаат на земјоделците. Веќе трета година се дава зелена нафта, оваа година со 50 проценти од вредноста на цената, овозможивме жените носители на стопанство да добијат грантови, овозможивме користење на ИПАРД програмите до 81 процент затоа имаме развој. Нивата нива е широка и долга, само со големи површини земјоделецот ќе работи многу полесно, рече Димковски

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Гореа две возила во подземна гаража под зграда во Тафталиџе – Ова се првичните информации

Како што дознава Centar.mk, утрово во 06.57 часот во Полициска станица Карпош е пријавено дека во подземна гаража на булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ настанал пожар при што биле опожарени патничко возило „форд фокус“ и патничко возило „мазда“, двете со скопски регистарски ознаки. Според сознанија на Centar.mk, пожарот е изгаснат од... Прочитај повеќе...

Занаети кои исчезнуваат – Улицата на јорганите во скопската чаршија остана со само два дуќани

Останаа само двајца јорганџии, на улицата на јорганџиите во старата скопска чаршија. Еден од нив е Нусрет Агуши, кој со овој занает се занимава уште од детството. Педесетгодишниот Агуши занаетот го добил од својот уста (мајстор), од кого го добил и дуќанот во кој рачно шие традиционални јоргани. Тој за... Прочитај повеќе...

Трите години во НАТО ги разбија сите сомневања за безбедноста, општествена кохезија и просперитетот

Зоран БОЈАРОВСКИ После три години од членството во НАТО, Северна Македонија може да потврди дека исполнувањето на едната од двете врвни стратешки определби за меѓународно позиционирање на државата во заедницата на прогресивните западни демократии – членството во НАТО, ги исполни сите очекувања и ги оправдува сите заложби аргументирано и рационално... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Приведен крадец од скопско за издржување казна затвор од една година

Vesti +

СДСМ: Признанието за Титаник потврди, ВМРО-ДПМНЕ е злосторничко здружение

В+

Благодарам, подобро да не: Овие четири знаци се најмалку флексибилни

Vesti +

Кривична пријава против лице од Скопје за загрозување на животната средина и природата со отпад

Vesti +

Британски научници: Многу е веројатно дека заштитата од вакцината ќе ослаби со текот на времето

В+

Наумоски: Градиме две нови градинки во Дексион и Ново Село

Vesti +