Vestiplus.mk
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

Димитров: Претседателот Трајковски имаше лидерство и застана на вистинската страна, за земјата да продолжи да се гради

„Од оваа историска перспектива 20 години подоцна, ова се чини единствено исправно, меѓутоа, во тој период не беа многу луѓето што тоа го видоа. Во услови кога многумина ја туркаа работата во погрешен правец повеќе кон поделба, претседателот Борис Трајковски имаше лидерство и застана на вистинската страна на историја што овозможи нашата Македонија, денес Северна Македонија да се гради вака како што се гради“ кажа вицепремиерот Никола Димитров на тематската седница на Владата посветена на 20 годишнината од Охридскиот рамковен договор.

Тој додаде дека поради тоа што не сме голема земја нашиот модел е недоволно познат, а тој може во денешната глобална криза на либералната демократија да понуди модел за решение.

„Во голем дел од државите допрва се отвораат овие теми и мислам дека треба оваа 20-годишнина да ја искористиме малку повеќе за да го зголемиме дијалогот околу концептот ‘Едно општество за сите’. Еднакво општество за сите и во етничка смисла и во религиозна смисла, па дури и во социјална смисла“ кажа Димитров.

Вицепремиерот кажа дека Владата треба да ја поддржи општествената дебата за да се овозможат еднакви шанси за сите.

Можеби ќе ве интересира...

Приведен криминалец осуден на 12 години казна затвор

Vesti +

Заев со огромна предност пред Мицкоски според анкетата на реномираниот Брима за “Слободен Печат”

В+

СДСМ: Арсовска не може да се бори против загадувањето со укинување мерки и намалување средства за животна средина

Vesti +

Две недели ги криевме бебињата во засолништа: Ќе победиме и ќе ги вратиме децата во нивниот Суми

В+

Контролирани 391 возило кои вршат јавен превоз на деца, исклучени од сообраќај 11 возила, утврдени 20 кривични дела

В+

Владата одлучи – Нема да се гради прифатен центар за странци во Бардовци

В+