Vestiplus.mk
КОРОНАВИРУС

Денеска се регистрирани 4 нови случаи на Ковид 19 – нема починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.760 тестирање, а регистрирани се 4 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје и Тетово – по 2.

Регистрирани се 6 оздравени пациенти од: Велес и Кичево – по 2, Битола и Свети Николе – по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 2.760 тестови преку: ИЈЗ-56, ЦЈЗ Скопје-52, ЦЈЗ Битола-59, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово–11, ЦЈЗ Куманово–27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-3, Институт за микробиологија–22, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-47, Авицена-217, Биотек-127, Систина-52, лабораторија Лаор-269, Синлаб-1, Ремедика-0, Плодност–54, Генеа–9, Никоб лаб-500, ВФВ Медикал-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1232.

Досега во земјата се направени вкупно 890.381 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.710, бројката на оздравени пациенти е 150.073, на починати е 5.486, а бројот на активни случаи изнесува 151.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68678, Активни 67
Куманово 8882, Активни 10
Прилеп 8327, Активни 6
Тетово 7254, Активни 19
Битола 6309, Активни 5
Велес 5474, Активни 2
Гостивар 5181, Активни 1
Кавадарци 5155, Активни 2
Охрид 5019, Активни 11
Штип 4960, Активни 1
Струмица 4120, Активни 6
Струга 2981, Активни 0
Кочани 2792, Активни 0
Кичево 2598, Активни 13
Гевгелија 2195, Активни 0
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1524, Активни 0
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 2
Радовиш 1161, Активни 0
Берово 1032, Активни 3
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 1
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа дека политичките фактори треба да го разберат значењето и да се здружат силите за целосно да се изоди европскиот пат.... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

10 починати и 428 новозаразени од коронавирус регистрирани во последново деноноќие

В+

ИНФИЦИРАН СО ОМИКРОН И ПОКРАЈ ПРИМЕНИ ТРИ ДОЗИ ФАЈЗЕР: Израелски кардиолог се заразил по неколкудневен престој во Велика Британија

В+

ПРЕЛЕЖАВТЕ КОРОНА? Еве неколку намирници кои ќе ви помогнат да го забрзате закрепнувањето на вашите бели дробови

Vesti +

Денеска се регистрирани 5 нови случаи на Ковид 19 – Оздравени се 6 пациенти – нема починати лица

Vesti +

Пандемијата пламна, се рушат рекорди – Нови 1725 новозаразени, двајца починати

Vesti +

Црна сабота: Починаа 41 лице, меѓу кои млади на возраст од 18, 23, 31 година – бројот на новозаразени троцифрен

Vesti +