Сончево со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен до североисточен правец. Попладне претежно во југозападните и јужните делови ќе биде променливо облачно со појава на локален пороен дожд проследен со грмежи.

Во Скопје сончево со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец.