Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Делегација на Град Скопје во официјална посета на Подгорица

Делегација од Градот Скопје предводена од градоначалникот Петре Шилегов е во дводневна посета на Подгорица, по повод 13 Јули – Денот на државноста на Црна Гора. Шилегов оствари средба со градоначалникот на Подгорица, Иван Вуковиќ, како и со заменик-градоначалникот на Сараево, Харис Башиќ на која беше заклучено дека земјите од регионот треба да шират пораки на заедништво, а локалните самоуправи да бидат целосно посветени на граѓанските вредности со што ќе дадат придонес за развој и на градовите и на регионите.

Градоначалникот Шилегов на средбата истакна дека исклучително ги цени добрите односи меѓу двата града и нагласи дека таа успешна соработка ќе продолжи и во иднина.

По повод одбележувањето на Денот на државноста на Црна Гора, градоначалникот Шилегов вчера положи цвеќиња на споменикот „На партизанот борец“, а присуствуваше и на отворањето на изложбата „Меѓу фашизмот и антифашизмот: во 11 чина“, уметничка поставка на најпознатите сликари од Босна и Херцеговина и подарок на градот Подгорица од Градот Сараево. Изложбата „Меѓу фашизмот и антифашизмот: во 11 чина“ е поставена во познатата Куслевова куќа и ќе биде отворена до 13 август.

Градоначалникот Петре Шилегов присуствуваше и на приемот што на 12 јули го организираше претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во Цетиње, по повод Денот на државноста.

Можеби ќе ве интересира...

271 санкции за брзо возење

Vesti +

Кондовски: Обезбедуваме урбан и рурален развој за секоја микро средина во Општина Битола!

Vesti +

Дежурни министри координираат на терен, целата Влада постојано заседава и со тие кои користат одмор

В+

УХМР најавува невреме: Очекувајте пороен дожд, грмежи и ветер

В+

Филиповски: Градиме две нови градинки и Младински центар, го имаме Најдоброто за Аеродром

В+

Се сруши дел од владината фасада

В+