Дарко Каевски: Вложувањата во МВР придонесоа да имаме мотивирана полиција и пад на криминалот
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Дарко Каевски: Вложувањата во МВР придонесоа да имаме мотивирана полиција и пад на криминалот

Прес-конференција на Дарко Каевски, пратеник на СДСМ:

Преку одговрен и транспарентен пристап СДСМ ја трансформираше полицијата во вистински пријател и заштитник на граѓаните.

Постојано се вложува во условите за работа, што придонесува денес да имаме високо мотивирана полиција која ефикасно и неселективно се справува со секој вид на криминал.

За овие четири години реконструирани се 58 објекти на Министерството за внатрешни работи, а изградени и во фаза на градба се неколку објекти за потребите на МВР.

Редовно се исплаќа бонус плата за остварени прекувремени работни часови.

Постојано се вложува и во набавка на нова опрема. Само во овој период набавени се 8.000 пара чевли, нови униформи за единицата за брзо распоредување и интервентната полиција, набавени се 40 нови дрегери, како и нови радарски системи.

Сето тоа приднесува за поефикасна работа на полицијата и намалување на стапката на криминалот.

Во првото полугодие од оваа 2021 година, забележан е пад на криминалот за 10,8 отсто во однос на истиот период лани.

Со ваков ефикасен пристап, постојано расте довербата на граѓаните кон полицијата која денеска е заштитник на граѓаните, чувар на законите и правниот поредок.

Продолжуваме со инвестиции во безбедносниот сектор за уште помотивирана полиција која бескомпромисно, чесно и неселективно ќе се бори против секој вид на криминал и корупција.

Можеби ќе ве интересира...

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 110 возила

Vesti +

Силен скок на цената на нафтата, откако Русија ја нападна Украина

В+

Девојче дозна дека ја смениле во породилната болница, сега ја тужи болницата за повеќе од 2.9 милиони евра

Vesti +

Лукаревска: Кривогаштани има светла иднина зашто има луѓе со план и со вистински решенија, настапуваме чесно, одговорно и транспарентно

В+

Две лица во Скопје осомничени за недозволено поседување оружје 11Ное 22

Vesti +

Облачно и студено време со повремен дожд

В+