Даниела Колева: Раст на просечната плата од 8,8 отсто, македонската економија е стабилна и развојна
Vestiplus.mk
+БИЗНИСТОП ВЕСТИ

Даниела Колева: Раст на просечната плата од 8,8 отсто, македонската економија е стабилна и развојна

Прес-конференција на Даниела Колева, пратеничка на СДСМ:

Економските политики на Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев даваат реални резултати потврдени со официјални економски податоци.

Според последните податоци од Државниот завод за статистика, просечната плата исплатена во месец мај изнесува 28.721 денари.

Тоа е зголемување од 8,8 отсто споредено со месец мај 2020 година.

Просечната плата забрзано се движи кон 30.000 денари, што дава за право да веруваме дека до крајот на мандатот ќе го реализираме нашето ветување за просечна плата од 36.000 денари.

И во време на пандемија и светска и здравствена криза, и во време на пост ковид периодот, растот на платите не стагнираше, туку тие продолжија да растат во сите сектори.

Покрај растот на просечната плата, бележиме и раст на извозот, рекордна економска активности во Индустриските зони и пад на невработеноста на историски најниско ниво.

Сето тоа се податоци кои покажуваат дека македонската економија е на стабилни основи, дека е развојна, динамична и конкурентна.

СДСМ е партија посветена на интересите на граѓаните, на унапредување на нивниот животен стандард.

Затоа, продолжуваме со мерки и политики кои градат силна и стабилна економија која носи шанса за сите.

Можеби ќе ве интересира...

МАКЕДОНИЈА ОСТАНА БЕЗ ФИНАЛЕ Еве кои земји ќе настапат во големото евровизиско финале (ФОТО)

Vesti +

Новинарите го прашаа Бајден дали Американците треба да се плашат од нуклеарни напади? Накратко рече: „Не“

В+

Алиу: Врската помеѓу компаниите и училиштата игра голема улога во развојот на индустријата

Vesti +

Мелов: Во изминативе четири години од страна на Владата предводена од СДСМ во Кавадарци беа реализирани клучни инфраструктурни проекти од исклучително значење за целиот овој регион

Vesti +

ДОСЕГА НЕВИДЕНО: Торнадо над Охридското езеро (видео)

В+

Се огласи Вмро дпмне по отворањето на аферата во која бил осомничен и човек од обезбедувањето на Мицкоски

Vesti +