Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Дали треба да биде воведен полициски час и да биде прогласена нова вонредна состојба?

Не е исклучено воведување на полициски час во вечерните часови по примерот на земјите во ЕУ, откако во Македонија секој ден се руши рекордот од претходниот во однос на новозаразени, пишува Centar.mk.

Иако денес беше соопштено дека нема потреба од воведување на вонредна состојба, ниту таа опција не е исклучена доколку продолжи да се влошува ситуацијата.

Веќе наголемо во Комисијата за заразни болести се кова стратегија за тоа како да се сузбие актуелниот бран на ковид 19 кој се’ повеќе зема замав во целиот Балкански регион и Европската Унија.

Масовното непочитување на мерките од страна на граѓаните, може да донесе нов полициски час, велат извори, имајќи во предвид дека болниците забрзано се полнат со пациенти.

Веќе неколку дена на почитување на мерките апелира и министерот за здравство Венко Филипче, кој порача дека граѓаните треба често да се дезинфицираат, држат хигиена и да носат маски.

Целиот текст прочитајте го на Centar.mk.

Можеби ќе ве интересира...

Нов корона рекорд: 393 новозаразени за 24 часа во Македонија од Ковид 19

В+

ДАЛИ Е НА ПОВИДОК НОВА ВОЈНА? Русија тврди дека договорот за прекин на огнот е прекршен во Азербејџан

Vesti +

Голем кластер во Кичево: Десетмесечно бебе е заразено со Ковид

В+

Хороскопски знаци кои ова лето ќе имаат многу пари

Vesti +

Одлична вест: Владата донесе одлука за предвремена исплата на августовската пензија – ова се датумите на исплата

Vesti +

Маричиќ: На денот кога ги славиме Светите браќа Кирил и Методиј рамноапостолни, се потврди вековната вистина на нашиот македонски народ

В+