Дали треба да биде воведен полициски час и да биде прогласена нова вонредна состојба?
Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Дали треба да биде воведен полициски час и да биде прогласена нова вонредна состојба?

Не е исклучено воведување на полициски час во вечерните часови по примерот на земјите во ЕУ, откако во Македонија секој ден се руши рекордот од претходниот во однос на новозаразени, пишува Centar.mk.

Иако денес беше соопштено дека нема потреба од воведување на вонредна состојба, ниту таа опција не е исклучена доколку продолжи да се влошува ситуацијата.

Веќе наголемо во Комисијата за заразни болести се кова стратегија за тоа како да се сузбие актуелниот бран на ковид 19 кој се’ повеќе зема замав во целиот Балкански регион и Европската Унија.

Масовното непочитување на мерките од страна на граѓаните, може да донесе нов полициски час, велат извори, имајќи во предвид дека болниците забрзано се полнат со пациенти.

Веќе неколку дена на почитување на мерките апелира и министерот за здравство Венко Филипче, кој порача дека граѓаните треба често да се дезинфицираат, држат хигиена и да носат маски.

Целиот текст прочитајте го на Centar.mk.

Можеби ќе ве интересира...

(ФОТО) Шилегов: Цаци, другарке, една порака која ми е пренесена од дедо ми: тешко волкот по кој што кучиња не лаат … Лајте кучиња, лајте

Vesti +

Ковачевски од Кичево: РЕК „Осломеј“ е првата електрана која од јаглен преминува на чиста енергија во регионот

Vesti +

Пропаднатиот штипски „Бетон“ ја кочи изградбата на Клиничка болница Штип, тврди грчката компанија Интракат

В+

Средба Аранитаси ‒ Ангеловска-Бежоска: Транспарентноста и успешното работење на Народната банка се предуслови за одржување поволен економски амбиент

Vesti +

Анкета на Стратум: Три процента предност на СДСМ, кај две третини од испитаниците финансиската состојба е подобра од лани

В+

Се огласи Кастриот Реџепи од БЕСА: Одлучив да не учествувам на собраниската седница

В+