Vestiplus.mk
+Во тренд...Здравје

Дали ладната вода е лоша за нашиот дигестивен систем?

Внатрешната телесна температура е околу 36 степени, и затоа треба да пиеме вода со слична температура за нормална функција на системот за варење во телото.

„Кога пиеме ладна вода, нашето тело треба да потроши многу енергија за да ја зголеми температурата на водата, оставајќи ни помалку енергија за лекување и менталните функции“, објаснува Сахара Роуз, експерт за традиционална медицина, за Mind Body Green.

Студената вода може негативно да влијае на дигестивниот систем, забавувајќи го. „Пиењето ладна вода ги стеснува крвните садови и можеби немате ефикасна функција и апсорпција, додека пиењето топла вода ги проширува крвните садови“, објаснува советникот Роуз.

Многу лекари препорачуваат ладни пијалоци за време на вежбање или оние кои живеат во потопла клима.

„Студената вода може да спречи значително зголемување на телесната температура и ве освежува и лади“, додава Роуз.

Ако сте жедни, не е паметно да почекате водата да достигне совршена температура.

Задржувањето на хидратацијата треба да биде ваш главен приоритет, особено за време на потоплите сезони и вежбањето.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето денеска?

Во утринските часови на места ќе провејува снег. Во текот на денот променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб северен ветер. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Короната “покоси” уште 9 животи, најмладата жртва имаше 41 година – троцифрена бројка на новозаразени

В+

Шахпаска од Кратово: Ќе бидеме туристичка дестинација, Владата ја помага локалната власт во развојот

В+

Ацески: По 32 години на ВМРО-ДПМНЕ им текна дека Делчев е најголемиот херој

В+

Нова цена на горивата ќе биде позната во вторник

Vesti +

Приведен крадец на уметнички слики, одреден притвор, а дел од одземеното вратено на сопственикот

Vesti +

Заев му се заблагодари на Ципрас: Во време на криза, сите треба да се обединиме за мир, солидарност и стабилност

В+