Vestiplus.mk
+ Во тренд... Здравје

Дали ладната вода е лоша за нашиот дигестивен систем?

Внатрешната телесна температура е околу 36 степени, и затоа треба да пиеме вода со слична температура за нормална функција на системот за варење во телото.

„Кога пиеме ладна вода, нашето тело треба да потроши многу енергија за да ја зголеми температурата на водата, оставајќи ни помалку енергија за лекување и менталните функции“, објаснува Сахара Роуз, експерт за традиционална медицина, за Mind Body Green.

Студената вода може негативно да влијае на дигестивниот систем, забавувајќи го. „Пиењето ладна вода ги стеснува крвните садови и можеби немате ефикасна функција и апсорпција, додека пиењето топла вода ги проширува крвните садови“, објаснува советникот Роуз.

Многу лекари препорачуваат ладни пијалоци за време на вежбање или оние кои живеат во потопла клима.

„Студената вода може да спречи значително зголемување на телесната температура и ве освежува и лади“, додава Роуз.

Ако сте жедни, не е паметно да почекате водата да достигне совршена температура.

Задржувањето на хидратацијата треба да биде ваш главен приоритет, особено за време на потоплите сезони и вежбањето.

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ започнува нова фаза на интензивни теренски активности, почнува активноста од врата на врата

В+

Комплексот кај поранешна „Треска“ предвидува згради само до 5 ката

В+

(Фото) Езерцата во Градски парк неисчистени со месеци, Арсовска ги претвори во извор на зараза

В+

Шилегов ни го олесни пристапот до терапија, споделуваат од Здружението за пациенти со карцином

В+

93 санкции за непрописно престигнување

В+

Христовски од Крушево: Почнавме со долг од 420 илјади евра и за 4 години целосно го променивме изгледот на Крушево

В+