Vestiplus.mk
+ КОРОНАВИРУС МАКЕДОНИЈА

Д-р Пановски предупредува: Најризични се контактите подолги од 20 минути, со зборување, кашлање, кивање

Микробиологот Никола Пановски, предупредува дека главните ризици за ширење на коронавирусот се растојанието помало од два метра помеѓу луѓето, подолгиот контакт од 20 минути, како и зборувањето, кашлањето, кивањето и пеењето за време на контактот.

Тој вели дека единствената заштита од инфекцијата е да се одбегнуваат долги контакти со луѓето, а исто така посочува дека рестораните и кафулињата ги исполнуваат сите услови за пренос на вирусот, особено во затворен простор.

„Главен ризик за инфекција со ковид-19 е растојание помало од два метра, подолг контакт од 20 минути, зборување, кашлање, кивање и пеење за време на контактот. Избегнувајте таков вид контакти, а ако морате носете маска. Ова се сознанија научно и стручно докажани за сите респираторни инфекции уште пред 100 години, а важат и за ковид-19“, објаснува Пановски.

Тој ги искоментира и мерките на Владата за носењето заштитна маска на отворено и на затворено.

„Ресторан, кафе бар, исполнети сите услови за пренос, особено во затворен простор. Мерка на Владата на РСМ: Не треба маска! Пешачење на кеј, седење на клупа сам во парк, велосипед: Можен контакт поблиску од 2 метра во траење од 1 до 5 секунди. На планина, нива, можен контакт на дистанца од 10 метри. Мерка на Владата на РСМ: Задолжително носење маска. Кој не полуди тој не е нормален. Јас полудев, дали тоа значи дека сум нормален?“, пишува Пановски.

https://www.facebook.com/nikola.panovski.79/posts/2769213883345957

Можеби ќе ве интересира...

Филипче од Гевгелија: Зелената агенда е реалност која ја живееме

В+

СДСМ: Зголемувањето на минималната плата на 18.000 денари го зајакнува животниот стандард на 80.000 граѓани

Vesti +

СДСМ: Зголемено парламентарно мнозинство ќе обезбеди поголема минимална плата и недела неработен ден

В+

Мотоциклист од Валандово се здобил со тешки повреди по удар од патничко возило

Vesti +

Американски дипломат: Бајден ја направи опасната ситуација уште поопасна

В+

Ердоган вели дека е грешка што НАТО ја прими Грција, а сега не ги сака Финска и Шведска

Vesti +