Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Д-р Пановски предупредува: Најризични се контактите подолги од 20 минути, со зборување, кашлање, кивање

Микробиологот Никола Пановски, предупредува дека главните ризици за ширење на коронавирусот се растојанието помало од два метра помеѓу луѓето, подолгиот контакт од 20 минути, како и зборувањето, кашлањето, кивањето и пеењето за време на контактот.

Тој вели дека единствената заштита од инфекцијата е да се одбегнуваат долги контакти со луѓето, а исто така посочува дека рестораните и кафулињата ги исполнуваат сите услови за пренос на вирусот, особено во затворен простор.

„Главен ризик за инфекција со ковид-19 е растојание помало од два метра, подолг контакт од 20 минути, зборување, кашлање, кивање и пеење за време на контактот. Избегнувајте таков вид контакти, а ако морате носете маска. Ова се сознанија научно и стручно докажани за сите респираторни инфекции уште пред 100 години, а важат и за ковид-19“, објаснува Пановски.

Тој ги искоментира и мерките на Владата за носењето заштитна маска на отворено и на затворено.

„Ресторан, кафе бар, исполнети сите услови за пренос, особено во затворен простор. Мерка на Владата на РСМ: Не треба маска! Пешачење на кеј, седење на клупа сам во парк, велосипед: Можен контакт поблиску од 2 метра во траење од 1 до 5 секунди. На планина, нива, можен контакт на дистанца од 10 метри. Мерка на Владата на РСМ: Задолжително носење маска. Кој не полуди тој не е нормален. Јас полудев, дали тоа значи дека сум нормален?“, пишува Пановски.

https://www.facebook.com/nikola.panovski.79/posts/2769213883345957

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето денеска?

Во утринските часови на места ќе провејува снег. Во текот на денот променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб северен ветер. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

„Шлаканица“ за Москва од Версај: ЕУ сака што поскоро да ја прекине зависноста од Русија

В+

Спасовски ќе се сретне со министерот за внатрешни работи на Црна Гора

Vesti +

СДСМ: ВМРО тендерска ДПМНЕ седум дена молчи за рацете на Мицкоски во тендерот од 136 милиони евра

Vesti +

Британски експерт: Русија ја менува својата стратегија

В+

Заев: Отворен Балкан е заеднички стремеж кон прогрес и подобра иднина

Vesti +

ЗПВ Николовски: Ги поставивме темелите за спроведување на системски мерки за превенција од корупција и криминал, конфискацијата на имот е услов за истерување на правдата до крај

Vesti +