Цветковска: Изградба на нов објект во ОУ Лазо Ангеловски во општина Аеродорм, обезбедуваме квалитетни услови за образование
Vestiplus.mk
Во тренд...

Цветковска: Изградба на нов објект во ОУ Лазо Ангеловски во општина Аеродорм, обезбедуваме квалитетни услови за образование

Се наоѓаме пред новоизградениот објект во рамките на училиштето „Лазо Ангеловски“ во населбата Ново Лисиче, кој е во завршна фаза и предвидено е да биде целосно подготвен за стартот на новата учебна година, рече во Изјава за медиуми, Ивана Цветковска, претседателка на Совет на општина Аеродром, која ја пренесуваме интегрално во продолжение:

Овој капитален проект опфати изградба на приземје и кат, односно нови училници, хол, канцеларии и санитарни јазли, кои се поврзани со веќе постојниот објект на училиштето.

Со ова се решава повеќе деценискиот проблем на учениците и родителите и во иднина училиштето нема да работи во три смени, со што ќе се овозможи непречена реализација на наставата.

Остануваме фокусирани на најмладите и на обезбедувањето најдобри услови за нивно образование.
Во изминатиот период го саниравме покривот на училиштето, ги сменивме вратите на училниците и помошните простории, а го заменивме и стариот под во училниците и кабинетите.

Како одговорна и посветена локална власт ги реновиравме сите основни училишта на територијата на Аеродром, а при крај е изградбата и на новиот објект на училиштето „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче, со што учениците ќе добијат современо училиште по цели шест децении.

Почитувани,
Градиме по план дури и во услови на економска и здравствена криза. Работиме посветено да го постигнеме најдоброто за нашата општина.

Социјалдемократскиот сојуз е фаворит на претстојните избори, затоа граѓаните умеат да го препознаат најдоброто за Аеродром!

Можеби ќе ве интересира...

Бучковски: Група на моќни олигарси се најголема опасност за Петков, но моја проценка е дека неговата влада ќе преживее

В+

Маричиќ: Недозволиво е двајца пратеници на Левица да го блокираат целото Собрание

В+

70 санкции за брзо возење на територија на СВР Куманово

В+

Приведен разбојник, расчистени девет кривични дела

В+

Патот Охрид – Ресен преку Галичица е затворен за сообраќај – Што се случува на патиштата утрово?

Vesti +

Министерката Петровска од Форумот за жени, мир и безбедност во Приштина: Придонесот на жените како лидери е поважен од зголемувањето на процентите

Vesti +