Целосен пресврт во Бахмут: Русите се опколени?
Vestiplus.mk
СВЕТ

Целосен пресврт во Бахмут: Русите се опколени?

Командантот на копнената армија на Украина, Олександр Сирски, поднесе нов извештај за ситуацијата на фронтот и изјави дека Украина сè уште контролира мал дел од Бахмут.

„Истовремено, фактот што во моментов контролираме незначителен дел од Бахмут, важноста на неговата одбрана не ја изгуби својата важност. Тоа ни дава можност да влеземе во градот во случај на промена на ситуацијата, а тоа е неспорно се случува“, рече Сирски.

Сирски тврди дека украинските сили продолжуваат да напредуваат на крилата и се блиску до ставање на руските сили во Бахмут во тактичко опкружување.

„Продолжуваме да напредуваме на крилата во предградието на Бахмут и всушност се приближуваме до доведување на градот во тактичко опкружување. Благодарение на ова, ќе можеме да ги контролираме сите високи згради окупирани од непријателот и постепено да ги уништуваме. “ објасни Сирски.

Тој заклучи дека ситуацијата е сложена, но под контрола. Заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Мајлер, тврди дека руските сили биле ставени во полуоколение во Бахмут.

Можеби ќе ве интересира...

Велика Британија: Ќе летаат откази – 90.000 административци ќе останат без работа

Vesti +

Руската влада уверува дека нема причина за паника, но граѓаните се пречекуваат со празни полици

В+

Републиканците го освоија мнозинството во Претставничкиот дом

Vesti +

Нов ужас на ТикТок: На девојче (13) и беше отстрането слепото црево откако снимањето на клипот тргна наопаку

В+

Украина тврди дека нејзините војници ја вратиле контролата врз повеќе од 30 градови и села во регионот на Киев

Vesti +

Украина има нови вести за Чернобил и тоа не се добри

В+