Царовска со порака до деветоодделенците и матурантите: продолжете успешно да гизаокружувате образовните етапи, стекнувањето знаење е најисплатлива инвестиција
Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Царовска со порака до деветоодделенците и матурантите: продолжете успешно да гизаокружувате образовните етапи, стекнувањето знаење е најисплатлива инвестиција

Овие денови полуматурантите беа исправени пред голема дилема, каде да ја продолжат образовната надградба. Испративме голем број пораки и до нив и до нивните семејства – при носењето на конечната одлука за упис во средно училиште да се водат првенствено согласно личните афинитети и убедувања, имајќи ги предвид секогаш информациите за слободните работни места и побарувани професии на пазарот на трудот. Искрено се надевам дека секој ученик и ученичка ја исполни својата желба, да се запише во училиштето кое било предмет на личен интерес и дека со сите сили, максимално посветено и одговорно од први септември сите ќе продолжат да бидат посветени кон она што треба да биде нивна единствена обврска, а тоа е стекнувањето знаења кое всушност е најисплатливата инвестиција во животот на секој поединец. *Верувам дека ова размислување е водилка и на учениците кои тукушто завршија средно образование и успешно ја положија државната матура. Мнозинството ќе одберат да се запишат на факултет, во земјата или надвор од неа, а јас се надевам дека сето стекнато знаење ќе биде применето за развој на татковината и обезбедување подобра иднина за себе и идните поколенија. Сегашните генерации на ученици, наставниците и родителите, институциите на системот, сите заедно покажавме дека образованието може да тече и на еден поинаков начин на каков не сме биле навикнати досега, а на кој бевме приморани поради појавата на пандемијата. Сепак, наставата во училница нема друга подобра алтернатива и правиме сé за тоа да се случи од септември. Но, одговорноста за тоа да се случи е на сите, секој поединец мора да се грижи за сопственото и за заштита на јавното здравје. Така ќе ја победиме пандемијата и ќе ги вратиме учениците таму кадешто и припаѓаат.*Во меѓувреме им посакувам среќа на сите ученици во понатамошната едукација. Запомнете–учењето е најлесната работа во животот. Големите предизвици доаѓаат потоа, а вие мора добро да бидете подготвени за да се справите со нив! Затоа слушајте ги наставниците, читајте го материјалот кој треба да се совлада, читајте дополнителна литература, истражувајте, анализирајте, бидете критички настроени и вложувајте во вашата креативност и иновативност. Поддршката од државата нема да изостане, важно е да покажете потенцијал и тој ќе биде забележан и поддржан.*Од позиција на министерка за образование и наука можам да ветам и понатаму максимална заложба за подобро образование и за градење на поквалитетен и конкурентен образовен систем во периодот пред нас. Ова е желба на многу претходни генерации ученици и наставници и не само моја лична, туку и цел на актуелниотвладин состав. Имаме план и тој веќе етапно се реализира, имаме волја, имаме широка поддршка и имаме средства за тоа да го постигнеме. Оптималниот рок е 5 до 6 години од сега.*Да сме живи и здрави сите и да бидеме сведоци на успесите кои ќе бидат плод на тоа што сега заедно го работиме!

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Спасовски: Управувањето со миграциите не значи управување со бројки, туку работа со луѓе

Обраќање на Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи: Во континуитет сме посветени и сериозно го сфаќаме прашањето на управување со миграците во нашата земја, поради неколку клучни причини од големо значење – управување со добросостојбата и безбедноста на нашите граѓани и националната инфраструктура. Исто така, обезбедување валидност на нашите договори... Прочитај повеќе...

Спасовски заедно со граѓаните во храмот Света Троица во село Петралица, Крива Паланка, а по повод празникот Педесетница или во народот познат како Духовден, 50 дена од Неговото Воскреснување

Денеска сум заедно со граѓаните во храмот Света Троица во село Петралица, Крива Паланка, а по повод празникот Педесетница или во народот познат како Духовден, 50 дена од Неговото Воскреснување. Духовден го означува спознавањето на човекот со третото лице на Света Троица – Светиот Дух, а со тоа завршува и... Прочитај повеќе...

Мистериозни експлозии во Вашингтон, завладеа паника ВИДЕО

Низа мистериозни експлозии се слушнаа во Вашингтон, кои ги потресоа вратите и прозорците, а според првите информации тоа е споредено со земјотрес. Десетици луѓе пријавиле дека слушнале силна „експлозија“ во областа Вашингтон, која ги потресе домовите и предизвика паника, иако ниту еден официјален претставник не ја наведе причината за силниот... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Зечевиќ во Дебарца: Вредностите на НОБ и АСНОМ се длабоко втемелени во СДСМ и тие се наша водилка

Vesti +

83 санкционирани возачи во Скопје

Vesti +

Лукаревска од Крушево: СДСМ води според статистиките, ВМРО-ДПМНЕ е во бунило и се спрема за пораз

В+

Каевски: Со Буџетот за 2023 година обезбедуваме сигурност, стабилност и нов пат за економски раст

Vesti +

1.3 милијарди денари финансиска поддршка за 17.000 тутунари – МЗШВ целосно ги исплати субвенциите за тутун

Vesti +

Македонија во солзи: Во трагична сообраќајка загинаа неколку лица, најмладата жртва е 15-годишно девојче!

Vesti +