Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Царовска: Се подготвуваме сите ученици од септември да се вратат во училиште

Министерството за образование и наука подготви три сценарија за старт на учебната година од први септември кои заедно со протоколите денеска беа презентирани на Главниот координативен кризен штаб. МОН сериозно се подготвува за успешно спроведување на наставата во услови на пандемија со што ќе се обезбеди континуитет во учењето, но и заштита на здравјето.

„Министерството за образование и наука е подготвено за спроведување на сите три сценарија, но очекуваме да почнеме со првото сценарио. Сите во Владата сме согласни дека најдобро е сите ученици од први септември да се вратат во училишните клупи под протоколите за заштита од Ковид-19. Ова е првото и најпосакуваното сценарио, но сепак неговата примена ќе зависи од епидемиолошката состојба за што одлука ќе донесе Комисијата за заразни болести”, рече министерката за образование и наука Мила Царовска.

Второто сценарио, рече министерката е да се оди со хибридниот модел со којшто имавме успешна реализација на наставата во учебната 2020/21 година.

Планот е со физичко присуство настава да следат учениците од 1-4 одделение, додека останатите ученици наставата да ја следат на далечина. Третото сценарио пак предвидува враќање на сите ученици во училиштата под здравствени протоколи со ротација на присуството на учениците на една недела.

Министерката Царовска потсети дека минатата учебна година која се одвиваше со онлајн настава, настава со физичко присуство од 1-3 одделение и следење часови на националната телевизија заврши успешно според распоредот, а тоа го потврди и најновата анализа на УНИЦЕФ.

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е против работниците, противењето на Славески за зголемувањето на минималната плата е срамно

В+

Лажни се пријавите за поставена бомба во пет училишта

Vesti +

204 санкции за брзо возење

Vesti +

СДСМ обезбедува подобри услови за работа на полицијата, над 1000 припадници на МВР за јануари ќе добијат надомест за домашно дежурство, тврди владејачката партија

В+

Спасовски: Вложуваме во училишта, градинки, патишта, здравствени установи и социјални згради

В+

Ковачевски: Во наредните две години ќе ги пуштиме во употреба сите 130 мегавати на фотонапонски електрани

Vesti +