Vestiplus.mk
Во тренд...КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Четворица тетовци сомнителни на јужноафриканскиот сој на коронавирус

Лабараторијата на МАНУ ќе испитува примероци од четири лица во Тетово за кои има сомнение дека се заболени од јужноафриканскиот сој на коронавирусот, информираше министерот за здравство, Венко Филипче.

„Од МАНУ ме информираа дека има четири случаи кои треба да бидат секвенционирани, а се суспектни на јужноафриканскиот сој – лицата се од Тетово“, истакна министерот.

Тој посочи дека ова покажува оти во земјата се присутни и други соеви на коронавирусот.

Потсетување, досега се потврдени и 10 случаи на делта-сојот, кој за првпат се појави во Индија.

Можеби ќе ве интересира...

Илиевски: Дислокација на монтажната гаража во центарот на Куманово

В+

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Филипче од Прилеп: Во недела заокружете го бројот 12, за да го живееме најдоброто

В+

Му го одзеле телефонот и физички го нападнале – Инцидент во центарот на Скопје

В+

Георгиевски: И покрај блокадите од ВМРО-ДПМНЕ реализиравме над 200 проекти, да гласаме за број 12 за да продолжи напредокот на Гази Баба

В+

По прозивките ВМРО ДПМНЕ го одврза ќесето – донираа флаширана кисела и обична вода

В+

По удар од автомобил тешко повреден малолетен велосипедист, сторителот побегнал

Vesti +