Vestiplus.mk
LIFE

БРЗО И ЕФИКАСНО: Како за две минути да се решите од мирисот од лук во устата!

За оние кои не можат да поднесат здивот да им мириса на лук, еве неколку совети како да се ослободите од него…

1. Џвакајте магдонос или листови од мента.

2. Јадете моркови, печурки или оброци зачинети со лимон. Овие 3 производи добро делуваат на исчезнувањето на мирисот на лук. Лимонот е исто така корисен ако сакате да се ослободите од мирисот на лук на рацете. Во тој случај добро истријте ги рацете со сок од лимон.

3. Ова ќе звучи смешно, но делува! Ставете во уста едно лажиче сенф и размачкајте го во устата 30 секунди. После тоа плукнете го сенфот, земете уште едно мало лажиче сенф и голтнете го.

4. Добро измијте ги забите, а посебно јазикот. Користете и конец за заби.

5. Пијте зелен чај. Тој е познат по тоа што го неутрализира мирисот на лук.

6. И за крај, бидете реални. Мирисот на лук не е нешто страшно, без оглед на тоа што често претеруваме и велиме дека е непријатен. Лукот е здрав производ кој би требало редовно да го консумираме и мала миризба не треба да не спречува во тоа.

Можеби ќе ве интересира...

Среќни времиња: Јуни им носи пари и успех во работата на овие три хороскопски знаци

В+

Ќе уживаат во одлична година: ОВИЕ 4 ЗНАЦИ ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Vesti +

Начинот на кој чувате пари во паричникот открива дали ќе се збогатите во животот

Vesti +

Не ја викаат за џабе земја на мед и млеко: Оваа е една од најдобрите држави за живеење во светот

В+

Хороскопски знаци кои најмногу изневеруваат: Вагите се познати како најголеми љубовници, но овие знаци ќе ве изненадат

Vesti +

Жена откри 10 знаци кои укажуваат на неверство: Го фатила сопругот како изневерува по 15 години брак, ова го ИЗДАДЕ

Vesti +