Vestiplus.mk
+ КОРОНАВИРУС МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Бројот на новозаразени денеска двоцифрен

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на КОВИД-19 од:

Кичево – 5, Скопје – 4, Тетово – 3, Прилеп, Охрид и Делчево – по 1.

Регистрирани се 14 оздравени пациенти од:

Скопје – 11, Куманово, Гостивар и Кичево – по 1.

Не се регистрирани нови починати лица.

Направени се 2.802 тестови преку: ИЈЗ-178, ЦЈЗ Скопје-54, ЦЈЗ Битола-53, ЦЈЗ Прилеп-27, ЦЈЗ Тетово–19, ЦЈЗ Куманово–37, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–24, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-184, Авицена-219, Биотек-379, Систина-122, лабораторија Лаор-189, Синлаб-41, Ремедика-40, Плодност–65, Генеа–24, Никоб лаб-507, ВФВ Медикал-24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 612.

Досега во земјата се направени вкупно 841.125 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.583, бројката на оздравени пациенти е 149.690, на починати е 5.472, а бројот на активни случаи изнесува 421.

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ граѓаните ги чинат 55.000 евра месечно, да ги вратат парите назад

Vesti +

Шахпаска од Кратово: Возрасните ќе имаат достојна старост, растат пензиите, отвораме дом за стари

В+

Живковиќ: Потрошувачката кошничка се задоволува со две минимални плати

В+

Костадинов: Верувам во пресврт во односите со Бугарија, двете земји треба да се сврат кон иднината

В+

Невреме со силен ветер и пороен дожд на повеќе места и во наредните денови слични временски услови

Vesti +

Жаклина Лазаревска: УНЕСКО ги препозна конкретните мерки што ги преземаме за заштита на светското наследство на Охридскиот регион

Vesti +