Богоев: Наместо трка за идеи за иднината на државата, Мицкоски и Апасиев се во мртва трка во национализам
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Богоев: Наместо трка за идеи за иднината на државата, Мицкоски и Апасиев се во мртва трка во национализам

„Апасиев и Мицкоски водат мртва трка во национализам и кој повеќе се додвори на националистичките гласачи, наместо да се во трка на идеи за иднината на државата“ изјави потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев во „Топ тема“ на Телма.

Тој додаде дека Апасиев предничи во освојувањето на националистичките гласови со неговите ултранационалистички и десничарски настапи, кои честопати вклучуваат и вртење кон црквата и историјата, нешто што е смешно за партија што се вика Левица.

„Мицкоски го следи темпото на Апасиев и во некои изјави е дури и порадикален за да стигне до ова гласачко тело, затоа велиме дека тој е заложник. Тоа не значи дека го врзале, но е политички заложник, бидејќи мора во одреден дел од реториката да е порадикален. Апасиев му ја диктира терминологијата и до кој степен ќе му биде исполнета со национализам“ рече
Богоев.

Потпретседателот на СДСМ рече дека трационалното гласачко тело на СДСМ и гласачите кои понекогаш гласаат за СДСМ не споделува исти идеи и вредности со Апасиев.

Можеби ќе ве интересира...

Министрите Нуредини, Кумбаро и Алиу го потпишаа договорот за најголемиот прекуграничен парк во Европа

Vesti +

Црна среда: 8 починаа, од кои најмладиот имаше 51 година – 588 нови случаи на ковид

В+

Супер вест: Драстично намалување на цените нагоривата

Vesti +

Богоев од Новаци: Една година локална власт на ВМРО-ДПМНЕ е една година стагнација, СДСМ е постојано со граѓаните

Vesti +

СЕ БЛИЖИ ОДЛУКА КОЈА ЌЕ ГИ РАСТАЖИ СИТЕ ЉУБИТЕЛИ НА ОНЛАЈН КУПУВАЊЕТО: Се укинува практиката што сите ја обожаваат?

Vesti +

СДСМ: Донатори на ВМРО-ДПМНЕ проневериле 1,6 милиони евра во „Криминални парцели“

Vesti +