Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Богданка Кузеска: За македонскиот идентитет и јазик нема да се преговара со никого, нашите идентитетски линии се јасно поставени

Одговор на новинарско прашање, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ:

“На сите им е јасно дека за македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се преговара и не треба да бидат тема на преговори и никогаш не биле. Македонските идентитетски линии на сите граѓани секако и на целата меѓународна јавност им се познати, секојдневно потврдувани, секојдневно повторувани. Она на кое што ние ќе се посветиме во претстојниот период исто како во изминатиот период е на изнаоѓање решение со Бугарија и целосно посветени на интегративниот процес на државата кон ЕУ.”

Можеби ќе ве интересира...

Теренска вакцинација за сабота 24.07.2021

Vesti +

Министерот Спасовски на Министерски форум ЕУ-Западен Балкан во во Брдо кај Крањ

Vesti +

Земјотрес вечерва почуствуван во Македонија

Vesti +

Апсење на “Вардарска” во Скопје

Vesti +

Маричиќ: Опозицијата да престане со опсесијата за предвремени избори и да излезе со став за заедно да ги решаваме кризните прашања

В+

318 новозаразени, двоцифрен број на починати – Короната и натаму одзема животи во Македонија

Vesti +