Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Богданка Кузеска: Расте извозот, растат платите, економските политики на СДСМ се успешни и даваат резултати

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ:

По надминување на коронакризата, македонската економија денес е стабилна, развојна и се движи во добар правец.

Доказ за тоа се официјалните економски показатели.

Според последните податоци од Државниот завод за статистика, во првите пет месеци од оваа година, јануари – мај, бележиме раст на извозот од 58,2 отсто во однос на истиот период лани.

Покрај растот на извозот, бележиме и раст на индустриското производството, раст на просечната плата и пад на стапката на невработеност.

Имаме историска стапка на невработеност од 16 отсто, а просечната плата за април 2021 година е за 10 отсто поголема во однос на истиот месец од 2020 година.

Сето ова се показатели кои говорат за успешноста на економските мерки на Владата предводена од СДСМ.

Како одговорна партија, постојано сме посветени на мерки и политики кои го унапредуваат животниот стандард на граѓаните и придонесуваат за засилен економски развој.

Продолжуваме да работиме одговорно, во интерес на граѓаните, во интерес на домашната економија.

Можеби ќе ве интересира...

МОН: Почетокот на второто полугодие одложен за први февруари

Vesti +

Вучиќ излегува од фрижидер: „Единствената граница се нашите соништа“ (ВИДЕО)

В+

Герила акција: “Географија сеќавањата: Вмровските зулуми што ги доживеа нашето Скопје”

В+

Лукаревска: Со „Мој ДДВ“ четиричлено семејство враќа 28.000 евра годишно во домашниот буџет

Vesti +

Приведени две лица, расчистена тешка кражба

Vesti +

Каква е состојбата на патиштата утринава?

В+