Vestiplus.mk
Uncategorized

Богаташ сретнал сиромашен рибар и почнал да му соли памет: Неговиот одговор се прераскажува со години

Си бил еднаш еден бизнисмен, кој шетајќи по плажата крај мало бразилско село, здогледал еден рибар како седи под дрво и ужива во преубавата глетка која била пред него.

Кога бизнисменот го запрашал зошто седи под дрвото, а не работи ништо, овој му одоговорил дека фатил доволно риби за еден ден.

Слушајќи го тоа богаташот луто му рекол: Зошто не фатиш повеќе риби отколку да седиш тука во ладнвина и губиш време?

Рибарот го прашал: Што ќе правам со таа риба?

Бизнисменот: Рибата би можел да ја продадеш. И кога би заштедел доволно пари, би можел да купиш поголем чамец.

Рибар: Што ќе правам тогаш?

Бизнисмен: Би можел да одиш на риболов во длабоките води и да фатиш уште риби, да заработиш уште повеќе пари.

Рибар: Што ќе правам после тоа?

Бизнисмен: Би можел да купиш многу чамци и да вработиш уште луѓе да работат за тебе, и така да заработиш уште повеќе пари.

Рибар: Што ќе правам тогаш?

Бизнисмен: Би можел да станеш богат човек, бизнисмен како јас.

Рибар: Што ќе правам тогаш?

Бизнисмен: Па тогаш би можел да уживаш во својот живот.

Рибар: Зарем не го правам тоа сега?

Не мора да го чекате утре за да бидете среќни и да уживате во животот. Не мора ниту да се збогатите, за да уживате во животот.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Многумина прават голема грешка: Колку често треба да ги менуваме пижамите?

Ако ја носите истата ноќница предолго, може да предизвикате голем број дерматолошки проблеми. Затоа експертите советуваат колку дена се препорачува да се носи Статистиката покажува дека просечната должина на времето кога жените носат пижами е 17, додека мажите ги перат по 13 дена користење. Од 2.500 жени кои учествувале во... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Убава вест: И денеска нема ниту еден починат од коронавирус

В+

Најпознатиот астролог од ренесансата тврди: На кој ден си роден – тоа е товарот што ќе го носиш

Vesti Plus

Стражар во рудник во Прилеп пронајден мртов под неговиот автомобил

В+

Најчевска на социјалните мрежи: Зошто би го сакале назад истото нереформирано ВМРО-ДПМНЕ кое едвај го симнавме?

Vesti +

Хрватски индекс ја објави девојката од снимката која го удираше ракометарот Тот, првоосомничениот падна во раце на полицијата

Vesti +

Ди Мајо: Италија евакуираше повеќе Авганистанци отколку која било членка на ЕУ

В+