Битиќи: Зар треба компромис за инвестициите за обезбедување чиста вода за пиење?
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Битиќи: Зар треба компромис за инвестициите за обезбедување чиста вода за пиење?

„Срамота е за една држава аспирант да биде членка на ЕУ и веќе членка на НАТО во 2021 година да зборува за тоа дали имаме вода за пиење и соодветна комунална структура и да треба да се прават компромиси за тоа. Не зборуваме за спејс шатл, зборуваме за тоа дали има вода за пиење или нема вода. За тоа треба компромис? Нашите граѓани немаат веќе време за чекање“ рече вицепремиерот Фатмир Битиќи во емисијата „Вин-вин“ на Телма ТВ осврнувајќи за можноста на опозицијата да го блокира Интервентниот план за инвестиции на Владата.

Како што кажа вицепремиерот тие ја консултираат и разговараат за опозицијата за сите економски мерки во различни форми на дебати.

„Сите инвестиции ќе бидат доволно добро образложени, со доволно аргументи и ако треба ќе ги направиме првиот ден после избори, за да покажеме дека не ги користиме за поткуп, туку дека се реална потреба“ кажа Битиќи.

Тој додаде дека причината поради која што одредени места во земјава и ден денес се без чиста вода се пиење е тоа што 30 години некој неразумно се однесува и блокира инвестиции со објаснување дека тоа е поткуп на гласачи.

„Видовме што е битно во една здравствена криза – подобро здравство. Јас бев еден од тие што поминаа низ здравствената криза. Иако 15 години плаќам приватно осигурување, не отидов во приватна болница. Отидов во јавното здравство, затоа што треба да покажеме дека во тие услови во кои што нашите сограѓани работат и јас ќе се лечам, па со нивна помош да излезам. За тоа нема комрпмис, дали требало подобри услови во здравството или не требало“ кажа Битиќи.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Гореа две возила во подземна гаража под зграда во Тафталиџе – Ова се првичните информации

Како што дознава Centar.mk, утрово во 06.57 часот во Полициска станица Карпош е пријавено дека во подземна гаража на булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ настанал пожар при што биле опожарени патничко возило „форд фокус“ и патничко возило „мазда“, двете со скопски регистарски ознаки. Според сознанија на Centar.mk, пожарот е изгаснат од... Прочитај повеќе...

Занаети кои исчезнуваат – Улицата на јорганите во скопската чаршија остана со само два дуќани

Останаа само двајца јорганџии, на улицата на јорганџиите во старата скопска чаршија. Еден од нив е Нусрет Агуши, кој со овој занает се занимава уште од детството. Педесетгодишниот Агуши занаетот го добил од својот уста (мајстор), од кого го добил и дуќанот во кој рачно шие традиционални јоргани. Тој за... Прочитај повеќе...

Трите години во НАТО ги разбија сите сомневања за безбедноста, општествена кохезија и просперитетот

Зоран БОЈАРОВСКИ После три години од членството во НАТО, Северна Македонија може да потврди дека исполнувањето на едната од двете врвни стратешки определби за меѓународно позиционирање на државата во заедницата на прогресивните западни демократии – членството во НАТО, ги исполни сите очекувања и ги оправдува сите заложби аргументирано и рационално... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Нова цена на горивата

Vesti +

196 санкционирани возачи во Скопје, 70 за брзо возење

Vesti +

Руските сили окупираа психијатриска болница со 670 луѓе во градот Бородјанка

В+

Шокантно: Дел од пратениците кои вчера дале потпис за “мнозинството” на Мицкоски и Апасиев биле злоупотребени, тврди Митрески

В+

Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Vesti +

Министрите за одбрана на НАТО ги усвоија целите на способности за Северна Македонија

Vesti +