Vestiplus.mk
+БИЗНИСМАКЕДОНИЈА

Битиќи од Битола: ВМРО-ДПМНЕ ќе давале плата  од 750 евра, ние  за три месеци ќе стигнеме до нето плата од 750 евра

Да се сака татковината, да се љуби својот град не се потребни ниту реклами ниту промоции, ни требате виде и вашето задоволство од нашата работа. Цениме дека секој денар е најважен за вас. Во 30 години е направена неправда затоа што не може еден регион да биде развиен петпати повеќе во споредба со другите региони , а социјалдемократите се борат за праведност и правичност и затоа се бориме сите плански региони да имаат рамномерен развој, рече Битиќи, рече на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Битола, Фатмир Битиќи, потпретседател на СДСМ и министер за економија.

Тој потсети на Законот за финасиска поддршка на инвестиции  каде постои мерка која вели дека само ако се инвестира надвор од најразвиениот регион, надвор од Скопје ќе биде дополнително мотивирано, но сметаме дека илјадниците креирани места на пример во Битола и другите градови се повредни, за да покажеме како рамномерно треба да се развие државата.

-Поттикнуваме креирање на нови рабнотни места, но платите да бидат минимум 50 отсто над минималната плата. Замислете ВМРО користеа  ваши пари за да отворат работни места каде ќе земате плата од 9.000 денари, но сега се сменија условите, а ние бараме да биде минимланата плата повеке од 22.500 денари, можеби не е доволно, но секако е повеќе, рече тој.

Битиќи најави дека до крајот на годината новите инвестицииќе отворат 1600 работни места .

-Пред 12 години некој одлучил да се изгради аеродром во Скопје, каде ни птиците не можат да летаат а камоли авионите да слетуваат. За жал 49,7 милиони евра наместо во пропадната инвестицијание одлучивме да ги инвестираме во инфраструктура за 94 проекти за кои од први август почнува нивната реализација, така се сака и љуби својата татковина, рече Битиќи.
 
Битиќи потсети дека ВМРО-ДПМНЕ постојано повторуваа дека со зголемувањето на минималната плата ќе крахира економијата, но според него тоа не се случи еве и под две години и во време на пандемија.
 
-Рекоа дека ќе ја направата просечната плата од 750 евра но не кажаа дали тоа е бруто или нето,ние  за три месеци ќе стигнеме до нето плата од 750 евра, нешто што и го најавивме. Буквално на 1200 денари сме од разликата од 30.000 денари просечна плата, рече Битиќи.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето денеска?

Во утринските часови на места ќе провејува снег. Во текот на денот променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб северен ветер. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Полицијата доби нови возила – еве како изгледаат (фото)

В+

Четвртиот бран е жесток: 24 починаа, 1074 се новозаразија

В+

Каква е состојбата на патиштата вечерва?

В+

Денеска нова средба Заев – Гаши

В+

Ковачевски: Обезбедуваме ликвидност на компаниите, ги враќаме парите кај граѓаните и во услови на криза

Vesti +

„Го направив овој домашен спреј: Никогаш веќе нема да купам средство за чистење, ви се колнам!” (трик)

В+