Беџети: Овој Коридор ќе биде модел за во иднина, досега проектите ни беа „сиромавиот плаќа поскапо“
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Беџети: Овој Коридор ќе биде модел за во иднина, досега проектите ни беа „сиромавиот плаќа поскапо“

Универзитетскиот професор Абдулменаф Беџети во интервју за „Локално“ вели дека го охрабруваат потребата од започнување на Коридорот и изборот на изведувач, односно дека тие самите нема да дозволат да си го нарушат сопственото реноме и да ги загрозат сопствените референци добиени насекаде низ Европа, само заради овој проект.

Во однос на предлогот на ВМРО ДПМНЕ за раскинување на договорот со „Бехтел и Енка“, Беџети вели:

-Не би ги коментирал мотивите зошто сега ВМРО ДПМНЕ излегува со ваков предлог кога тоа не го направија ведаш откако цела јавност слушна како тие го направиле договорот за сегментот Кичево-Охрид, кој се гледа како се реализира и по динамика и по вредност на договорот. Да беа истите реакции и за тој дел, апсолутно ќе бше легитимно тоа да го бараат и сега.Но…Последиците не би ги коментирал затоа што јас не верувам во таа опција, кажа Беџети.

Тој додаде дека Коридорот ќе се реализира и тоа ќе биде модел за во иднина, со какви изведувачи треба да се преговара.

-Не вели џабе народот сиромавиот плаќа поскапо! Е тоа ни се случува речиси со сите досегашни проекти. Па зарем толку кратко паметење имаме што се случува во одредени делници на Коридорот 10, со тогашнио Актор, и др. Грчки или пак домашн фирми? Или пак проектот со пругата Бељаковце- бугарска граница за кој речиси се потрошени почетните предвидени инвестициски износи( околу 250 милиони долари) а проектот за 30 години не е реализиран ниту 30%, дури во некои сегменти и се плаќаше за конзервација на домашни компании! До каде се тие денеска со реализацијата?, истакна Беџети.

Можеби ќе ве интересира...

НАЈНОВА ВЕСТ: Уапсен осомничен за заканите за бомби во училиштата

Vesti +

Лукаревска за Уставот: Носејќи државничка одлука победници ќе бидат оние што имаат европски дух

Vesti +

Приведени криумчари на мигранти

Vesti +

Тасева: Три години работев во Авганистан, тие се чесен и трудољубив народ со морал и етика – За нив Александар е некрунисан крал

В+

ОВА СЕ САМО 3 ДЕЛА ОД ТЕЛОТО КОИ ТРЕБА ДА ГИ МИЕТЕ СЕКОЈ ДЕН: Се што мислевте дека знаете паѓа во вода – предизвикувате БОЛЕСТИ

Vesti +

Маричиќ: Отпадот во Битола се преработува со европски пари, преку зелена економија ја чуваме животната средина и создаваме работни места во Северна Македонија

В+