Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Архангел и Филхармонија со бесплатен концерт за 26 јули во Градски Парк

Во рамки на програмата за одбележување на 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, на 25 јули во 21 часот во Градскиот парк, ќе се одржи концерт на Филхармонија на РСМ и „Архангел“, насловен како „Филхармонија и Архангел за Скопје“.

На денешната прес-конференција присуствуваа градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, директорката на Македонска филхармонија, Тина Иванова, диригентор Џијан Емин и фронтменот на групата Архангел, Ристо Вртев.

– Ми претставува чест и задоволство да најавам дека 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје ќе ја одбележиме со концерт на оркестарот на Филхармонија на отворено во Градскиот парк. Во понеделник во 21 часот ќе имаме можност да уживаме во музиката на култниот скопски и македонски бенд Архангел во автентична оркестрација на Џијан Емин, кој воедно е и диригент на концертот. Станува збор за една исклучителна можност да се чујат безвременските песни на Архангел како еден од најзначајните македонски бендови во изведба на Филхармонија и Ристо Вртев, фронтменот на Архангел – кажа Шилегов.

Концертите на отворено кои Град Скопје секое лето ги организира со Филхармонија во Градскиот парк и ги насловени како „Филхармонија на отворено“, се претворија во вистинско летно уживање за скопската публика која секогаш е гладна за квалитетни музички содржини.

Градоначалникот Шилегов додаде дека Град Скопје како институција е голем поддржувач на македонската музичка уметност и дека се реализирани голем број проекти од оваа област, како што се реконструкцијата на Универзална, кој е во тек, проектот „Култура во време на корона“ со над 50 настани и над 200 изведувачи, како и преку богатата програма на МКЦ и другите градски културни институции.

Ристо Вртев изјави дека е задоволство и привилегија за секој музичар да настапува со македонската филхармонија, и дека со овој концерт ќе придонесат за развојот на културата и културната понуда во Скопје.

Диригентот Емин и директорката Иванова ги поканија сите уживатели на добрата музика да дојдат во понеделник во 21 часот во Градскиот парк, притоа апелирајќи да се придржуваат на ковид протоколите.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Економијата е на добар пат, следната година ќе биде подобра

Мојата цел, целта на Владата што ја предводам е конечно да ја победиме кризата, да почнеме да растеме, да го зголемиме животниот стандард и следната година да биде подобра од оваа, порача претседателот Димитар Ковачевски вечерва во Велес пред граѓаните на трибината „Силно и одлучно кон иднината“. -Имаме добра основа... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Топло и спарно со температури и до 40 степени- од среда драстична промена

В+

Илиевски: Реконструкција на Градскиот парк и Градскиот стадион

В+

174 санкционирани возачи во Скопје

Vesti +

Герасимовски: Со подземни паркинзи го решаваме проблемот со паркирање на зградите близу Влада

В+

Основниот јавен обвинител Абази се сретна со НЕ Фатос Река

Vesti +

Владата ќе ја одржи 54-та седница

Vesti +