Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Апсење во неколку македонски градови- меѓу приведените и малолетник

Македонската полиција уапси седум лица поради поседување на дрога, додека еден од привеените е малолетник.

„На 02.07.2021 од страна на полициски службеници при СВР Битола во угостителски објект на Градското шеталиште во Битола бил лишен од слобода Б.Ж.(27) од Битола, кај кого при преглед бил пронајдени и одземен кокаин. По документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 01.07.2021 во 17.30 часот од полициски службеници од СВР Скопје на подрачјето на Центар од слобода бил лишен 16-годишник од Скопје, бидејќи при извршен преглед кај него биле пронајдени марихуана, дробилка за марихуана и ризли. По целосно расчистување на случајот, против него ќе следи соодветен поднесок.

На 01.07.2021 во туристичка населба Отешево од страна на полициски службеници од СВР Битола од слобода се лишени Ф.В.(28) од Битола, С.К.(26) од с.Штрбово, ресенско, Ѓ.Ј.(34) од Битола и И.Л.(41) од с.Дихово, битолско, поради основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. Против нив ќе биде поднесена соодветна пријава по чл.215 од Кривичниот законик.

На 01.07.2021 околу 23.30 часот, во тетовски Лешок, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 36-годишниот Ј.Л. од тетовско Слатино, затоа што при преглед кај него била пронајдена марихуана. Тој бил задржан во Полициската станица Тетово и по документирање на случајот ќе му биде изготвен соодветен поднесок“ стои во полицискиот билтен.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Османи во Букурешт

По официјалната посета на Кралство Саудиска Арабија, од утре, Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе престојува во Букурешт, Романија, каде ќе учествува на Минхенската лидерска средба, организирана од страна на Минхенската безбедносна конференција. На Минхенската лидерска средба, на која е предвидено да учествуваат над 70 високи гости од Европа... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Заменик министерот за правда Агим Нухиу присуствуваше на Министерскиот форум ЕУ – Западен Балкан во Тирана

Vesti +

131 санкционирани возачи во Скопје, 20 за брзо возење

В+

Расте излезноста: До 11 часот, најголема излезност од скоро 25 отсто во Новаци и 20 отсто во Крива Паланка

В+

Спасовски: Бројот на жртви во сообраќајот е на најниско ниво во последните 30 години

В+

Кривична пријава за поткуп при избори и гласање

Vesti +

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ наместо трибини за жалење, да се фати за работа во Скопје

В+