Апсења на повеќе места низ Македонија
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Апсења на повеќе места низ Македонија

На 16.03.2023 во 19.40 часот полициски службеници од ОВР Кичево ја лишиле од слобода С.М.(25) од Кичево. При претрес во дом и други помошни простории каде престојувала С.М., извршен со судска наредба, од страна на полициски службеници биле пронајдени ќеси и тегла со марихуана и метална дробилка. С.М. е приведена во полициска станица и по целосно документирање на случајот против неа ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Денеска (17.03.2023) од страна на полициски службеници од СВР Штип лишен е од слобода М.Д.(34) од Штип. Имено, по претходно обезбедена наредба од Основен суд Штип, извршен е претрес во дом и помошни простории кај М.Д., при што е пронајдена марихуана. Лицето е приведено во полициска станица и по документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 16.03.2023 полициски службеници од СВР Битола го лишиле од слобода Ќ.К.(51) од Прилеп. Тој се барал по централен распис од СВР Битола поради сомнение за извршени тешки кражби на дрзок начин на повеќе локации на подрачјето на Битола, извршени во подолг период. Ќ.К. е приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот ќе следи соодветна пријава.

Денеска (17.03.2023) полициски службеници од СВР Штип, по распишани централни потерници поради бегство од казнено-поправните установи, ги лишиле од слобода: Е.М.(34) од Штип, за доиздржување казна затвор од 3 години и 6 месеци во Затвор Штип, Б.М.(31) од Штип, за доиздржување казна затвор од една година во Затвор Штип и С.И.(30) од Штип, за доиздржување казна затвор од три месеци во Затвор Струмица.
Во текот на денот лицата ќе бидат спроведени до надлежните казнено-поправни установи.

На 16.03.2023 во 18.30 часот полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода Д.Ј. (29) од Велес. При претрес во домот на неговиот брат Т.Ј.(31) од Велес, извршен по наредба од Основен суд Велес, биле пронајдени и одземени три пакувања со марихуана, една дигитална вага, поголем износ на пари во различни апоени. Нешто пред тоа, во 16.50 часот полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода С.К.(25) од Велес. При претрес во неговиот дом во Велес, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени една дигитална вага и двe дробилки за марихуана. Лицата се приведени во Полициската станица во Велес и по целосно документирање на настанот ќе следат соодветни пријави.

Полициски службеници на СВР Тетово на 16.03.2023 околу 23.30 часот, на улица „Браќа Миладинови“ во Тетово, ги лишиле од слобода М.И.(22), Љ.Ф.(18) од гостиварско Чегране, 16-годишник од гостиварско Чајле и 19-годишниот гостиварец Н.Ј., затоа што им била пронајдена и одземена марихуана. Четворицата се задржани во Полициската станица Тетово и по целосно документирање на случајот ќе им бидат изготвени соодветни поднесоци.

На 16.03.2023 во 23.30 часот на улица „Васил Главинов” во Кавадарци, полициски службеници од Полициската станица во Кавадарци, со наредба од Казнено-поправна установа Затвор Куманово, го привеле 34-годишниот М.Т. од Свети Николе, за доиздржување затворска казна. Лицето било спроведено во Казнено-поправната установа Затвор Куманово за издржување на казната.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Премиерот Ковачевски ќе ја посети групацијата „Везе Шари“

На 29.03.2023 година (среда) претседателот на Владата Димитар Ковачевски и министерот за економија Крешник Бектеши ќе ја посетат групацијата „Везе Шари“ и во 10:30 часот ќе дадат изјави за медиумите. Прочитај повеќе...

Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето денеска?

Наутро студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, долж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Прочитај повеќе...

Кое овошје е најздраво? Дали сте ги пробале тие под број 1 или 7?

Постојат многу здрави овошја кои нудат широк спектар на хранливи материи и здравствени придобивки. Еве некои од најхранливите овошја: Боровинки: Овие мали бобинки се преполни со антиоксиданси кои помагаат во заштитата на вашите клетки од оштетување, а исто така се богати со витамин Ц, влакна и витамин К. Јаболка: Јаболката... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Остана нејасно како режисерот Манчевски ги сними филмовите со милиони денари буџетски пари

Vesti +

Каде е најдоброто место за складирање на лимони за да останат свежи што е можно подолго?

Vesti +

Николоски ја лажел јавноста дека Заев има врска со “Рекет”, судот пресуди дека клеветел

В+

Земјотрес ја стресе Македонија

Vesti +

Добра вест: Прв пат по подолго време троцифрен број на оздравени од коронавирус

В+

Ковачевски: Буџетот беше планиран со намалени тековни трошоци и е подготвен за економската криза

В+