Апел за рационално користење на водата
Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Апел за рационално користење на водата

Јавното претпријатие Водовод и канализација – Скопје апелира до скопјани рационално и внимателно да ја користат водата во деновите со екстремно високи температури. Особено да се избегнува непотребно трошење на водата за полевање бавчи и ниви. Врз основа на податоците на Управата за хидрометеоролошки работи од каде се најавуваат високите температури кои деновиве ќе достигнат и над 40 °C, како и податоците на ЈП Водовод и канализација – Скопје за зголемена потрошувачка на водата, апелираме до граѓаните на градот Скопје за рационално користење и
употреба на водата, односно да се избегнува полевање поголеми површини и непотребно трошење на водата за време на топлите денови. Воедно, потсетуваме дека дивите приклучоци се забранети со Закон (Закон за водоснабдување, член 23) и истите се утврдуваат од страна на овластен комунален инспектор на општината и на Градот (Закон за водоснабдување, член 37), врз основа
на што за сите утврдени иматели на див приклучок ќе биде поткрена прекршочна постапка за сторено кривично дело.
Со дивите приклучоци се нанесува директна штета на системот за водоснабдување и на квалитетот на водоснабдувањето до сите корисници во град Скопје. ЈП Водовод и канализација – Скопје ги повикува граѓаните на одговорно однесување и регуларно поднесување на барања за водоводен приклучок доколку за тоа имаат потреба.
Апелираме до граѓаните на град Скопје, доколку забележат див приклучок, истиот да го пријават на 023073 010, kontakt@vodovod-skopje.com.mk, www.vodovodskopje.com.mk или преку мобилната апликација достапна за Android и iOS.

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски за Ал Џезеира: Отворен Балкан го поврзува регионот, го забрзува економскиот развој и евроинтеграцијата

В+

Средба на заменичката на Претседателот на Владата Грковска со холандскиот амбасадор Јан Коп: Сајбер безбедноста на Северна Македонија е приоритет, меѓународното вмрежување е значајно во градењето на стабилен сајбер систем

Vesti +

Приведен крадец од Тетово, пронајдени украдени мотоцикли

Vesti +

Богоев: Законот важи за сите подеднакво, Талир 2 е потврда за криминалот на ВМРО-ДПМНЕ

В+

Маричиќ: Со европската перспектива обезбедуваме повеќе европски програми и нови можности за младите

Vesti +

Приведен дилер од Кичево, при претрес пронајдена дрога

В+