Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Апел за oдговорно користење на канализацискиот систем

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до сите корисници на услугите напретпријатието, односно на канализацискиот систем, во него да не одлагаат отпадниматеријали кои не се подлежни на разложување (како влажни марамици, најлони…),предмети од домаќинствaта и кабаст отпад, со цел заштита на системот, негованормална функционалност и превенција од затнување и излевање на отпаднатавода. „Во текот на мината ноќ, екипите на секторот Канализација, на ул. Индира Ганди, воШуто Оризари, работеа на чистење и одзатнување на главна фекалнаканализациска линија, со дијаметар на цевка 250мм, полна со шут, песок, текстилниматеријали, влажни марамици… За одзатнување на мрежата беа ангажирани двецистерни (под притисок и вакуум) и вакуум пумпа со голема моќност. Апелирамеваквото неодговорно однесување да се запре за доброто на сите корисници, како изаштита на средината во која живееме. Опасноста од ваквото однесување не езакана само за канализацискиот систем, туку е и закана по животната среднина издравјето на луѓето, особено во период на зголемени дневни температури“ –истакнаа од сектор Канализација. Апелираме граѓаните да се однесуваат одговорно кон селекцијата на отпадот, негово рециклирање и правилно одлагање. Апелираме граѓаните за одлагање на кабастиот отпад да се обратат до општинските комунални служби или до ЈП Комунална хигиена.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Османи во Букурешт

По официјалната посета на Кралство Саудиска Арабија, од утре, Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе престојува во Букурешт, Романија, каде ќе учествува на Минхенската лидерска средба, организирана од страна на Минхенската безбедносна конференција. На Минхенската лидерска средба, на која е предвидено да учествуваат над 70 високи гости од Европа... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Маричиќ од Росоман: Ја нормализиравме државата и ја вративме на европскиот пат, денес достоинствено чекориме кон ЕУ

Vesti +

СДСМ: Мицкоски да каже што договарал со бугарските здруженија

Vesti +

Ковачевски од Штип: Владата на СДСМ ги обнови речиси сите патни врски во источниот регион

Vesti +

двајца крадци, украденото вратено на сопственикот

В+

Тренчевска од Македонски Брод: Обезбедивме финансиска поддршка за ранливите во време на криза

Vesti +

Приведен криумчар на мигранти кај село Богородица

Vesti +