Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Ангелов со апел до граѓаните: Бегајте, евакуирајте се, нов дом ќе се направи, но нов живот нема да се врати

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов попладнево изрази сочуство до сопругот на жената од Челопек, кумановско која загина во пожарот што го зафати ова село.

-Тажно е тоа што се случи во кумановски Челопек, еден живот е загубен, тоа е она што неколку дена го зборуваме. Безбедноста на прво место на луѓето, куќите ќе ги направиме. Ќе помогне владата, ќе помогне општината. Дрвјата ќе пораснат, нема за една година, им треба многу време, но колку буки или борови вреди еден човечки живот, запраша Ангелов.

Токму затоа ЦУК ќе се фокусира на спасување на човечките животи, да се фокусираме ба заштита на човековото здравје.

-Тешко е да се напушти домот што некој го градел со сопствени раце, со мачно заработени пари целиот свој живот. Но нов дом ќе се направи, ве уверувам дека државата ќе помогне, но нов живот нема да се врати. Затоа апелирам до сите граѓани кои ќе се најдат во место каде пожарот се движи кон нив, тоа може да му се случи на секој, дури и на оние граѓани кои сега се далеку од пожарите, бидејќи пожарите се шират со чудна брзина. Дури има некои моменти како тие пожари се палат одеднаш, на повеќе локации. Полицијата работи на барање на причинителите. Бегајте, евакуирајте се, човечкиот живот е бесценет, нагласи Ангелов.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето денеска?

Во утринските часови на места ќе провејува снег. Во текот на денот променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб северен ветер. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Денес ни е објавена тотална хибридна војна – Лавров откри која е главната цел на Западот

Vesti +

Паразити од ВМРО-ДПМНЕ во време на режим и сиромаштија месечно добивале и над 13 минимални плати, обвини Каевски

Vesti +

Приведен скопјанец баран со потерница

Vesti +

Русите фрлаат гранати врз демонстрантите во Керсон: Неколку луѓе се ранети

В+

ВНИМАВАЈТЕ – Овој чај често се конзумира, а може да биде штетен за црниот дроб

Vesti +

197 санкционирани возачи во Скопје, 49 во алкохолизирана состојба

В+