Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

6 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

• Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 6 нови случаи на КОВИД-19 од:

Скопје – 3, Тетово, Струмица и Берово – по 1.

• Регистрирани се 10 оздравени пациенти од: Скопје – 5, Куманово – 2, Велес, Струмица и Кичево – по 1.

• Не се регистрирани починати лица.

• Направени се 2.887 тестови преку: ИЈЗ-125, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-48, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово–13, ЦЈЗ Куманово–27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–15, МАНУ-68, Жан Митрев (Филип Втори)-62, Авицена-211, Биотек-140, Систина-99, лабораторија Лаор-197, Синлаб-22, Ремедика-18, Плодност–44, Генеа–5, Никоб лаб-419, ВФВ Медикал-49, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.247.

Досега во земјата се направени вкупно 877.123 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.682, бројката на оздравени пациенти е 149.977, на починати е 5.484, а бројот на активни случаи изнесува 221.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68665, активни 87
Куманово 8882, активни 22
Прилеп 8327, активни 18
Тетово 7249, активни 21
Битола 6306, активни 8
Велес 5473, активни 4
Гостивар 5181, активни 7
Кавадарци 5154, активни 1
Охрид 5019, активни 17
Штип 4961, активни 1
Струмица 4120, активни 6
Струга 2981, активни 0
Кочани 2792, активни 0
Кичево 2596, активни 14
Гевгелија 2195, активни 0
Неготино 2184, активни 0
Свети Николе 1524, активни 1
Ресен 1234, активни 0
Крива Паланка 1227, активни 4
Радовиш 1161, активни 0
Берово 1030, активни 1
Делчево 973, активни 0
Дебар 942, активни 1
Виница 886, активни 2
Пробиштип 789, активни 0
Валандово 666, активни 0
Богданци 494, активни 0
Крушево 490, активни 0
Демир Хисар 400, активни 2
Демир Капија 396, активни 0
Кратово 377, активни 3
Македонски Брод 359, активни 1
Пехчево 268, активни 0
Македонска Каменица 249, активни 0

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Полицијата ќе пишува казни доколку немате зимска опрема – Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започната е законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2023 година. Повеќе информации може да прочитате овде. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Спасовски од Арачиново: Го изградија Белиот дворец, симбол на корупција и режим, наместо да градат како нас- за граѓаните

В+

Лишени од слобода разбојници во Куманово, ќе биде поднесена кривична пријава

Vesti +

„Кратки нозе“: Говорот на омраза е казниво дело

Vesti +

198 санкции за брзо возење

Vesti +

Приведени две лица за изнуда, поднесена кривична пријава

Vesti +

СДСМ: Признанието за Титаник потврди, ВМРО-ДПМНЕ е злосторничко здружение

В+