Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

402 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (01.08.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 402 возачи. Од нив, 48 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а девет возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Шахпаска: Го одбележуваме Меѓународниот ден на лицата со попреченост, но нивната инклузија во општеството е наше секојдневие

Vesti +

Добри вести за „кафеџиите“: Три шолји дневно се одлични за црниот дроб

Vesti +

10 милиони евра инвестиции во униформи за полицијата за периодот додека сум јас министер, од 01.06.2017 до 18.01.2022.

В+

Градот Скопје ја одбележува 80-годишнината од основањето на Првиот скопски партизански одред

Vesti +

Заврши владината седница, донесени серија важни одлуки

В+

На сметките на овчарите и градинарите исплатени над 866 милиони денари за субвенции

В+