Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

402 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (01.08.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 402 возачи. Од нив, 48 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а девет возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски: Со Националната стратегија обезбедуваме еднакви можности за лицата со попреченост, што е наш врвен приоритет

Vesti +

Мерки на претпазливост за осомничен за примање поткуп

Vesti +

Шахпаска: Безбедни градинки за безбедна иднина на нашите најмали, вакцинирајте се​

Vesti +

Британски научник објаснува: „Коронавирусот нема никогаш да исчезне, а ни вакцината нема да го запре“

В+

Лукаревска: Ги помагаме граѓаните и копаниите во време на криза со два пакети антикризни мерки од 760 милиони евра

Vesti +

Променливо облачно, попладне со услови за дожд и грмежи

Vesti +