Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

352 санкции за брзо возење на територија на цела држава

Во текот на вчерашниот ден (22.07.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 352 возачи. Од нив, 47 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ: Мицкоски е против успесите на државата, тој знае само да блокира процеси кои се во интерес на државата

Vesti +

Покрај сите опструкции на Христијан Мицкоски пописот е успешен, велат од СДСМ

В+

Руско Министерство за одбрана: Целта од првата фаза е исполнета, се вртиме кон Донбас

Vesti +

Премиерот Заев од Охрид: Активностите и грижата за Охридскиот Регион како културен и туристички центар се за да го зачуваме непроценливото богатство верификувано од УНЕСКО за идните генерации

Vesti +

NOVA.rs: Додека поскапуваат горивата ширум светот, цените во Северна Македонија паѓаат

В+

Македонската дипломатија сепак се професионализира: 80 отсто од амбасадорите и конзулите испратени на должност во изминатата година се кариерни дипломати

В+