Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

297 санкции за брзо возење на територија на цела држава

Во текот на вчерашниот ден (27.07.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 297 возачи. Од нив, 21 возило се движело со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а пет возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Спасовски од Пробиштип: Растот на минималната плата доведе до раст на сите плати, нема успешни компании без мотивирани работници

В+

Заев: Прилеп ја задолжи историјата и ја постави иднината, на 17-ти да го одбереме „Најдоброто“, да гласаме за Сугарески и советничката листа

В+

Претреси и апсење во Кавадарци – двајца во станица

Vesti +

Ковачевски: Со мерките спречивме ценовен шок и го штитиме животниот стандард на граѓаните

В+

СДСМ: Поради неспособноста на Арсовска Град Скопје остана без печатачи

Vesti +

МЗ: Вчера се аплицирани 16.737 вакцини

Vesti +