Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

293 санкционирани возачи во Скопје, 117 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (4.7.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 293 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 117 санкции, 32 прекршоци што го прават возачите на мотоцикли, 28 за возење без возачка дозвола.

Изречени се 56 санкции за возење под дејство на алкохол, седум за нерегистрирани возила, пет за користење мобилен телефон, 14 санкции за непрописно паркирање.

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемат безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесат за посигурни патишта.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Економијата е на добар пат, следната година ќе биде подобра

Мојата цел, целта на Владата што ја предводам е конечно да ја победиме кризата, да почнеме да растеме, да го зголемиме животниот стандард и следната година да биде подобра од оваа, порача претседателот Димитар Ковачевски вечерва во Велес пред граѓаните на трибината „Силно и одлучно кон иднината“. -Имаме добра основа... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

МВР: Внимавајте! Мало невнимание може да предизвика пожар со тешки последици

Vesti +

Приведени четири лица на подрачје на Чаир и Бутел, пронајдено оружје, дрога…

Vesti +

Владата предупреди: На штрајкувачите ќе им се исплатат само придонесите, децата и учениците треба да ни се на прво место

Vesti +

Новогодишни пакетчиња од ОКТА за децата од околните основни училишта

Vesti +

Георгиевски: Граѓаните од мене знаат дека може да очекуваат макотрпна работа, отворени врати и нови 400 проекти за Гази Баба

В+

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.605.913 дози вакцини, а ревакцинирани 46% од полнолетните граѓани во државата

В+