Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

269 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (15.09.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 269 возачи. Од нив 13 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 158 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 111 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Тупанчески:Моделот за избор на шеф на ОЈО ГОКК покажа слабости, потребни се негови измени во однос на построги правила и критериуми

Vesti +

Средба Шекеринска – Ериксен: Интегритетот во работењето е врвен приоритет

Vesti +

Ковачевски: Осуда за одлуката на Русија за признавањето на Донецк и Луганск како самонаречени „Народни Републики“

В+

Алиу: промовирана дигитална платформа за обука и професионален развој на наставници од средните стручни училишта

В+

Апсења и претреси во Тетово – неколкумина завршија во притвор

Vesti +

Мистериозната болест стигна и на Балканот: Момче од Србија е префрлено на лекување во Италија поради нов тип на хепатитис

Vesti +