Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

253 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (05.07.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 253 возачи. Од нив осум возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. При тоа 103 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 150 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

191 санкционирани возачи во Скопје, 62 за брзо возење

Vesti +

Драматична ноќ во Ѓавото: Огнот е пресечен на стотина метри од селото и свртен кон правец на црквата, изгоре една стара куќа

Vesti +

Фитр за прв пат со предизвик за социјално претприемништво

В+

Царовска: поставивме добар правец за развој на науката, исплаќаме нови 224 милиони денари за модернизација на лабораториите на високообразовните и научни установи

Vesti +

Денеска се регистрирани 9 нови случаи на Ковид 19-Нема починати лица

Vesti +

Овие четири хороскопски знаци ќе се збогатат во јуни

Vesti +