Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

223 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (04.08.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 223 возачи.

Од нив, 13 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 117 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 106 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

164 санкционирани возачи во Скопје, 43 за брзо возење

Vesti +

Ковачевски: Министерствата добија задолжение за кратење на непродуктивните трошења

В+

САД: Кина би можела да ги искористи односите со Русија за да стави крај на војната во Украина

В+

Маричиќ: Опозицијата е за НАТО и ЕУ само на зборови, кога треба да се покажеме како сојузник молчат

В+

Приведено лице од Скопје за издржување на затворска казна

Vesti +

Илиевски: Да создадеме кумановски бренд, конкурентен на меѓународните пазари-Куманово како чевларски град го заслужува тоа

В+