Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

191 сообраќајни прекршоци во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (08.06.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 191 мерка, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 43 санкции, 39 мерки за прекршоци што ги прават пешаците, 16 санкции за возење без возачка дозвола, 16 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.

Изречени се четири мерки за користење мобилен телефон, пет санкции за возење под дејство на алкохол, седум мерки за возач почетник, четири санкции за некористење сигурносен појас, три мерки за нерегистрирани возила…

Засилените акциски контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Приведени 10 лица поради сомнение за криумчарење и неовластена трговија со прекурсори

Vesti +

Спасовски од Пробиштип: Кога ја презедовме власта одлучивме храбро да ги решавме проблемите, наместо да владееме популистички

В+

Пронајден лек за КОВИД 19 во една од најопасните змии

Vesti +

Во понеделник нова цена на горивата – Македонија има најниска цена на дизел во Европа, а еве каде сме со цената на бензинот

В+

Приведен криминалец баран по централна потерница

Vesti +

Екстремни горештини – температури до 42 степени, висок УВ индекс

В+