191 санкции за брзо возење
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

191 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (02.05.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 191 возач. Од нив четири возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа 101 возило ја пречекорило брзината во населено место, а 90 надвор од населено место.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Спасовски во посета на Пустец: Продолжуваме со интензивна поддршка во постојано унапредување на квалитетот на животот на Македонците во Мала Преспа

Vesti +

Страотен земјотрес ја погоди Босна, Се почуствува и во Северна Македонија

Vesti +

Нуредини во Брисел: Зелена транзиција е наш приоритет, но е потребна техничка поддршка за да ги постигнеме целите на Европа за 2030 и 2050

Vesti +

Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Vesti +

307 санкции за брзо возење на територија на цела држава

Vesti +

СДСМ: Започнува социјалниот дијалог, следува нов раст на пензиите и дополнителен финансиски пакет за пензионерите

В+