Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

173 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (06.06.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 173 возачи. Од нив осум возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 92 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 81 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заедничким да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Заев – Бесими: Планот за забрзан економски раст е продолжение на успешните политики за достигнување раст на БДП над 5%, 12 милијарди евра инвестиции и 156.000 нови работни места

В+

ДИК: Целосно преброени гласовите во 67 општини – еве каде ќе има втор круг

В+

Почна невремето во Скопје – УХМР издаде метео предупредување за цела Македонија

В+

Прилично силен земјотрес ја стресе Босна и Херцеговина

В+

Честитки пензионери, усвоени се законските измени, следува историски највисок раст на пензиите – порачаа од СДСМ

В+

Заев: 8 Септември ќе остане запаметен како ден кога се обединивме, а денес својата независност ја потврдуваме во НАТО

В+