Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

158 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (09.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 158 возачи. Од нив шест возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 76 возач ја пречекорил брзината во населено место, а 82 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заедничким да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Д-р Олумчев предупредува: Новиот сој Омикрон кај нас ќе се појави за еден месец, а ќе се шири меѓу младите

В+

Започна исплатата на трошоци за храна за ноќна работа за 2021 година за 288 вработени во МВР

Vesti +

Зеленски: Уште сум во Киев, не сум избегал и нема да бегам (ВИДЕО)

В+

Спасовски од Илинден: Белата палата на ВМРО-ДПМНЕ од внатре е полна црнила и ќе остане да сведочи за криминалот и корупцијата

В+

ОКТА и Фондацијата „Чекор по Чекор“ со награда за филантропија за проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“

В+

Грковска: Со координација на повеќе ресори и антикорупциските политики остваруваме транспарентен ефикасен систем и јавна администрација

В+